Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKácení v biokoridoru Hloučela není na přilepšenou pro Lesy

Kácení v biokoridoru Hloučela není na přilepšenou pro Lesy
30.04.2012

Prostějov - Nový správce biokoridoru Hloučela omlazuje dřeviny. Regeneraci zeleně tady provádí jak Lesy města Prostějova, tak správce toku Povodí Moravy. Po devíti letech je biokoridor rozdělen mezi tři organizace, které mají na starosti jeho údržbu. Kácení ale není kvůli vylepšení hospodářského výsledku Lesů.

Trojice správců

O údržbu biokoridoru Hloučela se nově stará trojice firem. Jednu část do své gesce získaly Lesy města Prostějova, středový, frekventovaný díl zůstává v péči ASA TS a nejbližší okolí toku říčky má ve svém referátu Povodí Moravy. Ochránci přírody, kteří se na údržbě v minulých letech výrazně podíleli, budou podle jednatele Lesů Tomáše Vrby dál aktivně spolupracovat.

Masivní kácení nebude

Obavy z toho, že biokoridor čeká velké kácení, vyvrací náměstkyně primátora Ivana Hemerková. „Nechci říct, že nepadne ani jeden strom. Ale je třeba rozlišovat, co je města a co Povodí Moravy. To si zodpovídá za pětimetrový úsek od břehů řeky a tam kácení probíhá. Stromy jsou přestárlé a z bezpečnostních důvodů musí k zemi," vysvětluje situaci Hemerková. Část biokoridoru od ulice Tichá po Kosteleckou už likvidace stromů nečeká. O tento úsek se v minulých letech starala firma Karla Pokorského. Přesto, že jeho devítiletý projekt končí, nastupuje další spolupráce v pěstební činnosti spolu s Lesy města Prostějova.

Město získá 238 tisíc korun ročně

Šetření a úspory. To je jeden z hlavních důvodů, proč došlo ke změně správce biokoridoru. Ten doposud spravovali ochránci přírody. Jejich práce ale stála magistrát kolem dvou set tisíc korun. Novému správci lokalita připadne za nájemní cenu jedna koruna za metr čtverečný. Magistrát tedy bude, jak jsme už informovali, inkasovat 238 tisíc korun ročně. „Zaslechl jsem informace o tom, že si touto spoluprací budou Lesy města Prostějova zlepšovat svůj hospodářský výsledek díky tomu, že chystají v biokoridoru kácení. Nad tím se jen smutně zasměju - tak to není," zdůrazňuje primátor města Miroslav Pišťák.

(kaa)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce