Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskJsou to cetky, ale mému srdci vzácné, říká sběratelka

Jsou to cetky, ale mému srdci vzácné, říká sběratelka
18.02.2012

Prostějov - Divadelnici a členku Kloboukového klubu Evu Suchánkovou přivedla ke sbírání broží kniha. Křehká krása do její sbírky přibývala z různých stran, zachraňovala ji dokonce i z kontejnerů. Říká, že titěrné módní doplňky nemusí být z drahých kovů, důležité je, že potěší srdce.

Za zálibou Evy Suchánkové, která sbírá brože, stojí jedna z knih české rodačky a bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové. Autorka v knize popisuje svou zálibu v brožích. Jakmile uvidí jakoukoliv, byť i zcela bezcennou, musí ji mít. Nakupuje ve výprodejích nebo třeba ve stáncích na letištích. Knížka nadchla Evu Suchánkovou natolik, že začala sama titěrné módní doplňky sbírat. Na její sbírku jsme se tedy zašli podívat.

brozKrabice a krabičky, ve kterých jsou pečlivě naaranžované malé i větší kousky křehké krásy. Paní Suchánková jimi pokryla stůl i sedací soupravu. Věřte, bylo se na co dívat. Pokud ale čekáte zlato i drahé kamení, asi vás zklameme. Poklady se totiž dají vidět i jinýma očima. Hodnota je ve vzpomínkách a schopnosti potěšit.

Paní Suchánková, kolik broží tady vlastně před námi leží?

„No, přesně jich je 160, ale stále přibývají. Nejvíce jich mám po mamince, víte, ona byla velká parádnice. Přispěly i mé kamarádky. Některé brože jsou rozbité a potřebují opravu. Ty starodávné, které se už nenosí, používáme na kostýmy."

denVaše sbírka se tedy skládá z dědictví a dárků?

„Ne ne. Hledala jsem i v kontejnerech. Asi bylo zajímavé vidět mé pozadí čouhající z kontejnerů. Ty, co jsem našla, byly škaredé a špinavé. Nechala jsem je opravit a dnes jsou k světu. Některé jsou plastové, jiné z kůže nebo třeba krajky. Tahle s tou podobiznou, to je dárek od mé profesorky Eliášové, té si moc vážím. Jistě, není to cenný kov, ale je tak krásná a něžná, že mi přirostla k srdci. Vypadá jako stříbro, ale není - to přece nevadí. Někdy ji při vystoupení nosím, když mám na sobě secesní kostým."

Brože máte také ručně malované...

„Ano, tuhle vyráběl někdo v Mostkovicích. Dělaly se k tomu také dřevěné náušnice. Šmuky, jak jsme jim říkali, se vždycky nosily. Mám tady i různé styly, třeba tyhle čtyři, to je Ardeco. Není potřeba, aby to bylo zlato. Tady jsou třeba takové směšné botičky, deštníčky, loďky nebo brož s bývalým prezidentem Havlem, Občanské fórum a třeba taky papež. Nemusím mít zlato a cennosti, tohle je mému srdci blízko a nezáleží na tom, z čeho to je. Když si šmuky připneme při představení na kostým, potěší nejen nás, ale také diváky a to je přece důležité. Srdce a radost.

(kaa)

Foto: (kaa), (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce