Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskJasná "hvězda" je Mezinárodní vesmírná stanice

Jasná
10.08.2015 18:59

Mezinárodní vesmírná stanice (International Space Station - ISS) je v současnosti jediná trvale obydlená stanice na oběžné dráze Země. Její první modul byl vynesený do kosmu v roce 1988 a od roku 2000 je trvale obydlena.

Dnes má ISS úctyhodné rozměry 108,4 x 74 metrů a jedná se o suverénně nejdražší objekt, který kdy lidstvo zkonstruovalo. Pohybuje se ve výšce asi 400 km a Zemi oběhne jednou za přibližně 92 minut. Pokud byste chtěli tento vesmírný ostrov, řítící se vesmírem s většinou šestičlennou posádkou na palubě spatřit na vlastní oči, máte možnost. Sklon oběžné dráhy ISS k rovníku je totiž 51,6° a tím pádem nastává občas období, kdy je možné ji z našich zeměpisných šířek pozorovat na večerní obloze jako neobyčejně jasnou „hvězdu“ ženoucí se napříč oblohou ze západu na východ. Na rozdíl od letadel nebliká, takže se s nimi nedá zaměnit. Celý přelet trvá asi dvě minuty a v dalekohledu je ve větším zvětšení patrný dokonce i její tvar. Je také zajímavé sledovat, jak ISS z plného lesku náhle a rychle pohasne při vletu do zemského stínu a jak tedy rychlé jsou na ISS stmívání. (Zdroj Lidová hvězdárna Pv)

Foto Jakub Kolář , Martin Tylšar

 

 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce