Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskJako na houpačce. Dopravu na Poděbradově náměstí vyřeší dvojice rondelů

Jako na houpačce. Dopravu na Poděbradově náměstí vyřeší dvojice rondelů
31.01.2014 09:34

Prostějov -  Jednou kulatý rondel, podruhé rozšíření jízdních pruhů, následně křižovatka oválného tvaru. Tak zatím probíhaly snahy vyřešit dopravní situaci na Poděbradově náměstí. Teď je na řadě zcela jiný postup. Řidiči by mohli jezdit po dvou kruhových křižovatkách. První rondel by byl u Žeranovské a druhý na křížení Brněnské a Wolkerovy ulice.

O tom, že vyřešit dopravní situaci na Poděbradově náměstí nebude nic lehkého, svědčí několik záměrů, které se tady měly realizovat. Jak na to, radní už řeší asi dva roky. Postupů za tu dobu bylo hned několik. Nejdříve byla řeč o kruhové křižovatce. Později přišel návrh na úpravu jízdních pruhů, pak zase nápad s oválnou křižovatkou a semafory. Vše doprovázela kritika místních obyvatel, policie, hygieny, hasičů a projektanti se střídali. Nakonec svou práci na oválný objezd nedokončili ani ti poslední. Objevily se totiž problémy s hlukem, které projekčně kancelář neuměla vyřešit.

Všechno je nakonec jinak

Nad záměrem oválné křižovatky se zavřela hladina a magistrát s jejími projektanty definitivně ukončil spolupráci. Naději na vyřešení mnohdy kolabující dopravy přináší další firma, která se radním ozvala.

„Jde o Ateliér malých okružních křižovatek z Pardubic. Jak nás ujistili, situaci na Poděbradově náměstí by dokázali vyřešit dvěma okruhovými křižovatkami. Budeme chtít studii proveditelnosti a uvidíme, jaký bude výsledek. Faktem je, že by to bylo nejjednodušší řešení. Podmínkou ale je, že by projektant musel získat souhlas dotčených orgánů, tedy policie, hygieny a podobně. V tomto týdnu jsme poslali na studii objednávku a budeme čekat,“ nechal se slyšet radní a předseda dopravní komise Zdeněk Peichl s tím, že stavba je stále naplánovaná na příští rok. První rondel by podle jeho slov měl být u Žeranovské a druhý na křížení Brněnské a Wolkerovy ulice.

Osvědčilo se

Jak bude přesně celý systém propojení dvou kruhových křižovatek fungovat, zatím Petr Novotný z Ateliéru malých okružních křižovatek z Pardubic nechtěl rozebírat.

„Zatím mohu říci, že stejné řešení, které jsem Prostějovu nabídl, už mám ověřené. V roce 2007 jsem v Roudnici nad Labem totožnou situaci řešil. Dnes jsou tam na to pozitivní reference, které mohu doložit. I tady, stejně tak jako v Prostějově, uvažovali o spojení se světelným řízením. To by ale nefungovalo. Vše se nakonec obešlo bez semaforů,“ uvedl Novotný. (kaa)

Ilustrační foto: archiv  

Čtěte také:

Projektanti oválné křižovatky na Poděbradově náměstí nechtějí v práci pokračovat

Rozhodnuto! Poděbradovo náměstí bude mít oválnou křižovatku

Dopravní expert kritizuje vhodnost elipsovité křižovatky na Poděbradově náměstí

Rondel u pošty nebude. Na křižovatce jen přemalují pruhy a načasují semafory

Rondel jako atletická dráha?


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce