Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskJak dopadly letošní letní tábory

Jak dopadly letošní letní tábory
29.09.2011

Zájmové skupiny dbají na děti, podnikavci na zisk

Prostějovsko - Trendem posledních let se staly letní tábory ve stanech a srubech, kde nebývají podmínky pro dlouhodobé skladování potravin. To paradoxně vede k úbytku dřívějších nešvarů a z toho vyplývajících nemocí. Důvodem zlepšení je nutnost okamžitého zpracování potravin. Ani letos ale hygienikové nechodili zbytečně a padla i pokuta.

Charakter dětských táborů se v posledních letech změnil. Místo velkých podnikových s několika stovkami dětí dnes většinou pořádají menší tábory různé zájmové organizace, skauti či pionýři. Ty jsou zpravidla v přírodě, mají jednodušší vybavení s ubytováním ve stanech a srubech. Počet bývá obvykle do 50 účastníků.

„Jelikož v takových typech táborů nejsou například podmínky pro dlouhodobé skladování potravin a táborníci nákupy musí hned zpracovat v kuchyni, ubylo hodně zdravotních problémů a onemocnění souvisejících právě se stravováním," uvedla vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých prostějovského pracoviště Krajské hygienické stanice v Olomouci Kateřina Žeravová.

Podnikavci

Organizují-li tábor celoročně pracující skupiny, mají táboroví vedoucí jednu výhodu. Děti znají i s jejich specifickými potřebami. Občas se na scéně objeví podnikavec, který hledí jen na ekonomickou stránku. Zorganizuje tábor kupříkladu v pronajatém zařízení, do kterého se přihlásí děti z různých měst. V takových táborech se pak může stát, že provozovatel dbá víc na výdělek než na odpovídající vybavení tábora a péči o děti.

Letos žádný zavřený tábor

O letošních prázdninách bylo v prostějovském regionu ohlášeno 30 táborů, kterých se zúčastnilo 1789 dětí. Hygienici provedli 39 kontrol, nedostatky zjistili jen ojediněle a zpravidla šly neprodleně odstranit. V jednom případě se jednalo o tábor s vybavenou kuchyní a sklady s chladničkami. „Šlo o nedostatky při skladování potravin a provozu táborové kuchyně. Pracovnici v kuchyni jsme uložili blokovou pokutu," poznamenala Kateřina Žeravová.

Podmínky pro provozování táborů vyplývají ze zákona o ochraně veřejného zdraví. Prováděcí vyhláška obsahuje konkrétní požadavky na zajištění ubytování, vybavení hygienických zařízení, ošetřovny a izolace, kvalitu vody a zajištění stravování. „Letošní sezónu lze hodnotit jako úspěšnou. Proběhla bez závažnějších zdravotních problémů a hromadných onemocnění," sdělila Kateřina Žeravová. Nedošlo k žádnému ohrožení nebo poškození zdraví, což by byl důvod pro ukončení tábora.

(eše)

Foto: (jas)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce