Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskIris zve na Den na louce

Iris zve na Den na louce
28.09.2018 06:32

V sobotu 29. září pořádá prostějovský Iris Den na louce. S ochranáři se můžete podívat na Čubernici v Plumlově.

Vycházka vede z Plumlova na nejstarší chráněné území Prostějovska – Přírodní památku Čubernice. „Z Plumlova se vydáme kolem kostela ke staré cestě vedoucí k přehradě a projdeme si nově vysazenou alej Malého Noe doplněnou informačními panely. Odtud budeme pokračovat ke skalnatému chráněnému území Čubernice. Zde bude pro děti i dospělé připravena etapová hra spojená s hledáním pokladu. V obtížném terénu budou děti hledat indicie a nápovědu a plnit rozmanité úkoly. Dozvíme se, čím je Čubernice cenná a jakou péči od lidí potřebuje. Zapojíme se zde do hrabání sena a vyčistíme blízkou studánku. Vycházku zakončíme opékáním dobrot na ohýnku," zvou ochránci.

Ráno je odjezd autobusem do Plumlova z aut. st. v Prostějově v 8:25 (st. číslo 11). Návrat zpět autobusem ze zastávky Plumlov přehrada ve 13:40. Délka trasy asi 3 km.

Přírodní památka Čubernice se nachází necelý kilometr severně od Plumlovské přehrady na strmém skalnatém svahu, a zahrnuje i travnaté návrší kolem kóty 332 m n. m. Toto chráněné území je v regionu zcela výjimečné. Podobný biotop stejné velikosti s odhaleným skalním podložím (kyselé kulmské břidlice) a teplomilnou vegetací bychom v širším okolí Prostějova hledali jen těžko. Od roku 1952 je lokalita vyhlášena jako zvláště chráněné území. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce