Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHvězdárna nabídne Pluto - New Horizons

Hvězdárna nabídne Pluto - New Horizons
16.10.2018 06:49

Když se v lednu 2006 vydala americká sonda New Horizons na téměř desetiletí trvající cestu, bylo Pluto ještě oficiálně planetou. Nejlepší snímky Pluta zobrazovaly tehdy pouze několik málo nejasných skvrn. A když tato sonda, v červenci 2015, Pluto minula a začala zvolna odesílat k Zemi vědecká data a fotografie, vykreslila se lidstvu postupně, během 16 měsíců, fascinující tvář tohoto chladného a vzdáleného světa. 

„Velice rádi bychom vás pozvali na přednášku s názvem „PLUTO - NEW HORIZONS“, která proběhne na naší hvězdárně ve čtvrtek 18. října v 18:00 hodin. Přednášejícím bude prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., velmi vzácný host, který však pro pravidelné návštěvníky naší hvězdárny rozhodně není neznámý. Světově proslul především svými unikátními fotografiemi slunečních zatmění a zpracováním obrazů Slunce ve vzdálené UV oblasti spektra. Tentokrát se nám však stane zasvěceným průvodcem po neobyčejně zajímavém ledovém království trpasličí planety Pluto," zve za hvězdárnu Karel Trutnovský.

V případě dobrého počasí bude po přednášce následovat pozorování hvězdné oblohy.

Vstupné na přednášku je 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Vstupenky je možné předem rezervovat prostřednictvím e-mailu: hvezdarna@hvezdarnapv.cz.

(red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce