Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHubertova jízda voněla po skořici

Hubertova jízda voněla po skořici
30.10.2011

Lhota u Konice - Koně a štrůdl na Hubertově jízdě patří nerozlučně k sobě už několik let. Jen s tím rozdílem, že lahůdka s jablečnou náplní není už jen svačinkou jezdců při tažení podzimní krajinou. Hospodyňky mezi sebou soutěží o nejlepší závin už druhým rokem.

Členitý terén a dlouhé lesní cesty jsou cennou devízou okolí Lhoty u Konice. Letošní Hubertovy jízdy na ukončení sportovní a chovatelské sezóny se zúčastnilo 34 koní. Jako obvykle se jezdci mohli rozhodnout, zda pojedou „malou" nebo „velkou" vyjížďku. „Malá Hubertova jízda je kratší a méně náročná. Větší část trasy se jde krokem nebo klusem. Velká Hubertova jízda je pro pokročilé jezdce s cvalovými úseky a překážkami. Měří kolem deseti kilometrů," vysvětlila majitelka pořádající stáje Arka Jana Mikešová.

Náročnější trasu letos zvolilo 18 jezdců, kteří se do Lhoty dopravili různými způsoby. Někteří auty s přívěsnými vozíky, jiní třeba o den dřív po kopytě. Na všechny bez rozdílu čekaly na trase přírodní skoky a dvojí překonání potoka. Pro zkušené koňáky požitek s dávkou adrenalinu. „Každý rok jedu dvě Hubertovy jízdy. Na Lhotě a k tomu ještě jednu někde jinde. Koně sice nemám svého, ale jezdím u kamarádky, která koně chová. Takže většinou jezdíme spolu," uvedla sedmnáctiletá Eva Navrátilová ze Soběsuk.

Doplňkem v programu Hubertovy jízdy ve Lhotě byla již zmíněná štrůdliáda a parkurové skákání. „Členka našeho jezdeckého oddílu Jarka Žemličková každý rok napekla spoustu nohavic štrůdlu jako pohoštění v polovině slavnostní vyjížďky. Před dvěma lety někdo přišel s nápadem uspořádat šrůdlovou soutěž. Letos se nejlepší receptura vyhlašovala podruhé," osvětlila vznik štrůdliády Jana Mikešová.

Stejně jako móda určuje trendy v odívání, chutě konzumentů závinů vedou kuchařky k experimentování. Z devíti vzorků se tři vzdaly sladké jablečnoskořicové chuti a zavoněly masem. „Ty slané byly vynikající. Jenže byly hned pryč. Kdo přijel později, už neochutnal," pochválila umění soutěžících Petra Kolářová z Žárovic, která na Hubertovu jízdu přivezla do Lhoty u Konice tři hanoverské koně.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce