Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHrází Podhradského rybníku prosakuje voda

Hrází Podhradského rybníku prosakuje voda
09.11.2012

Opravám bude předcházet výlov

Plumlov - Hráz Podhradského rybníku je v nevyhovujícím stavu a objevují se v ní průsaky vody. Jelikož by se situace mohla v zimních měsících zhoršit, vodohospodáři rybník ještě před prvními mrazy vypustí.

Problémy zde zřejmě způsobuje nestabilní základová konstrukce historické stavby, která se v minulosti neodstranila a zůstala součástí tělesa hráze. Údajně se jedná o přívodní kanál pro bývalou pilu, kterým byla voda vedena přímo napříč hrází. „Domníváme se, že při likvidaci tohoto kanálu nebylo místo dostatečně sanováno," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Povodí Moravy proto zadalo geofyzikální průzkum, který odhalí materiálové složení, nehomogenity a případné problémy v materiálech hrázového tělesa. Na průzkum naváže projekční příprava sanace hráze, která bude hotová do podhúnora 2013. Na základě takto navržených opatření pak vodohospodáři zahájí samotnou rekonstrukci hráze. „V současné době jednáme o možném vykoupení objektu U Sandokana, čímž by se nám otevřela možnost optimální a kvalitní sanace hráze až do úrovně základové spáry," informoval generální ředitel.

Ryby se tam moc neohřály

Vypouštění Podhradského rybníku začne v nejbližších dnech. Zároveň je naplánován výlov rybí obsádky, a to na konec listopadu. „Na akci bude dohlížet biologický dozor a transfery živočichů provede externí firma pod vedením Ivana Zwacha," doplnil ředitel závodu Horní Morava David Fína. Vypuštění rybníka a jeho vymrznutí bude mít navíc pozitivní vliv na boj proti sinicím, které se v něm objevily na konci léta. Jeho opětovné napouštění pak Povodí Moravy už nově spojí s dávkováním látek pro vysrážení fosforu na přítocích do rybníka. „Projekt přípravy osazení těchto opatření je v současné chvíli zadáván pod názvem Zlepšení jakosti vod a snížení eutrofizace v povodí Vodního díla Plumlov," připomněl David Fína.

Špinavé přítoky

Od začátku roku vodohospodáři pravidelně monitorují kvalitu vody v řekách na přítocích. Podle výsledků je nejhorší situace v Hloučele, Kleštínku a Roudníku. Vedle těchto dominantních zdrojů mají vliv na špatný stav vody také jednotlivá vyústění kanalizací, která výrazně zhoršují kvalitu vodního prostředí a podporují narůstání sinic. Proto bude spolu s Podhradským rybníkem stejným způsobem řešen i rybník Bidelec a v neposlední řadě plumlovská přehrada. „Tato opatření jsou jakýmsi zástupným řešením do doby, než budou na přítocích vybudovány kvalitní čističky odpadních vod," uzavřel vedoucí provozu Přerov David Čížek.

(red)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce