Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHráz není stabilní, opravě by se výhledově nevyhla

Hráz není stabilní, opravě by se výhledově nevyhla
30.11.2011

Plumlov - Oprava hráze plumlovské přehrady, kterou chce zahájit Povodí Moravy, má být ještě podstatně dražší než dosavadní bagrování. Má vyjít na nejméně 140 milionů korun. Zeptali jsme se, co je na těchto pracích nejnáročnější a nejdražší a co by se stalo, pokud by provedeny nebyly.

Povodí Moravy čeká na přiklepnutí dotace z Ministerstva zemědělství ČR.

Při náhlém poklesu vody není stabilní

„Nejnáročnější bude oprava takzvaného návodního líce hráze za účelem zajištění jeho stability tak, aby hráz vyhovovala předepsaným požadavkům i při náhlém poklesu hladiny vody v nádrži," odpověděl na dotaz, co by se stalo, pokud by hráz opravena nebyla, Jiří Macík z Povodí Moravy. „K těmto pracím by se muselo zcela jistě přistoupit v budoucnu a znovu tak vypustit nádrž. Jedná se totiž o stavbu ze třicátých let minulého století, na které se během let projevuje stárnutí a z toho plynoucí nutnost celkových oprav."

Rozebrat a složit

A do jaké míry bude hráz rozebrána? „V celé délce a ve směru svislém od návodní paty až po korunu hráze. Opevnění návodního líce bude rozebráno od kóty 266,2 metrů nad mořem po korunu hráze. Návodní líc pak bude opevněn kamennou dlažbou do cementové malty od úrovně spodní lavičky po korunu hráze. V rámci stavby bude provedena oprava kamenné dlažby do betonu v levobřežním zavázání hráze na ploše 720 m2. Velmi zjednodušeně řečeno: kamenné obložení hráze bude během stavby odstraněno a po opravách se uloží znovu zpět. Vzhled hráze tedy zůstane stejný a nebude se měnit," vysvětlil Jiří Macík.

Koruna hráze se dočká nové vozovky, veřejného osvětlení a rekonstrukce mostu.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce