Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHolandské lodě se osvědčily

Holandské lodě se osvědčily
11.08.2012

Plumlov - Povodí Moravy před rokem zkoušelo na zarostlém rybníku Bidelec lodě, které likvidovaly vzrostlé vodní rostliny. Těch po revitalizaci nádrže bylo nepočítaně. Přestože podle biologů nešlo o problém a rostliny byly přirozeným vývojem po oživení rybníka, vzhledově voda nelákala. Holandská technika Bidelec rostlin zbavila. Teď bude sloužit i jinde.

Víceúčelové lodě Povodí Moravy využilo na problém, který spočíval v rozvoji vodních rostlin na Bidelci. Jelikož se nejednalo o hluboce a silně kořenící vegetaci, správce nádrže využil nabídku zahraniční společnosti, která se pomalu prosazuje i na český trh. Nabízí víceúčelové lodě a obojživelné stroje a specializuje se na údržbu vodních ploch, příbřežních a břehových pozemků.

Zápůjčky na konkrétní akce

„Akce probíhala na konci července loňského roku a musíme říci, že byla velmi úspěšná," říká mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Lodě pracují jako víceúčelové nosiče nářadí, a proto je možné jedno plavidlo využít na několik typů prací, například sečení, sběr vegetace, těžba sedimentu a podobně. „Dodavatel byl z naší strany vybrán a akce se prováděla jako reklamní prezentace jeho strojů. Víceúčelovost lodí je ideální možností pro naše případné další využití, například sběr plavenin z hladiny vodních nádrží, rybníků po povodni nebo při jarním tání, se kterým se obsluhy našich vodních děl setkávají prakticky každý rok," popisuje Tomíčková s tím, že lodě Povodí kupovat s největší pravděpodobností nebude. Půjde jen o zápůjčky na konkrétní práce. „S ohledem na fakt, že se na Bidelci jednalo o částečně reklamní prezentaci dodavatele, byly tomuto přizpůsobeny i náklady akce. Běžné hodinové sazby se potom odvíjejí od druhu práce, kterou stroje vykonávají," vysvětluje finanční otázku Tomíčková.

Další novinka na dnech nádrží?

Povodí Moravy plánuje další novinku, bližší podrobnosti ale zatím tají. „Zvažujeme pro další atypickou akci využití obojživelných strojů, které se umí pohybovat v částečně zvodnělém a hodně blátivém terénu," uzavírá mluvčí.

(kaa)

Foto: Povodí Moravy


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce