Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek

Hlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek
08.04.2013 09:21

Prostějov – Mozaiku kostek nahradí hladká dlažba. Spěcháme, abychom stihli žádost o dotaci, na názor lidí čekat nemůžeme, zní z radnice. Řeč je o kompletní rekonstrukci hlavního náměstí v Prostějově, která se chystá už pět let.

Vizualizaci nové podoby středu náměstí T. G. Masaryka musí architekti stihnout do konce dubna. Veřejnosti k posouzení ji nikdo nepředloží. „Anketu, která by dala lidem prostor k vyjádření názoru, dělat nebudeme. Ne proto, že by nás mínění obyvatel nezajímalo, ale proto, že ji nestihneme. Termín, do kterého můžeme žádat o dotaci, je šibeniční. Vizualizaci musíme rychle dokončit, zařadit do projektu a bleskově odeslat. Byla by škoda takovou šanci nevyužít,“ tvrdí radní Ivana Hemerková.

Dlažba, záhony, alej

Drobné kostky staré dlažby na náměstí zmizí a nahradí je hladká kamenná řezaná dlažba. Počítá se i se zrušením dvou úzkých záhonů před muzeem, které má vystřídat celistvá zelená plocha s alejí. „Toto místo pak bude sloužit, jak tomu bylo v historii, k pořádání nejrůznějších akcí," doplnil další člen rady Zdeněk Fišer s tím, že cílem je rozdělit náměstí na dvě zóny. Před radnicí u sochy T. G. Masaryka by se konaly akce oficiálního rázu, na kuželně pak ty komerčnější. „Silniční síť zůstane stejná, jako je dnes. Zásobovací auta tudy jezdit musí, to nezměníme,“ dodává.

Memento E. Husserla

Není to tak dávno, co revitalizací prošlo i sousední náměstí E. Husserla. Nekvalitně odvedená práce ze strany dodavatele a koneckonců i jeho nová tvář byla terčem kritiky obyvatel. „Teď si všechno pohlídáme prostřednictvím speciálních pracovníků radnice. Ve smlouvě bude také pětiletá záruční lhůta, do kdy musí zhotovitel garantovat výsledek své práce,“ slibuje Fišer.

Až třicet milionů

O úpravách kuželny se hovoří už skoro pět let. Projekt zatím pokaždé ztroskotal na vysokých nákladech. Velkou šanci má teď díky dotačnímu titulu z programu regenerace centrálních náměstí v českých městech. Přesný rozpočet ještě není, ale celkové náklady na rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka odhaduje město na dvacet až třicet milionů. Případné peníze z regionálního operačního programu by mohly pokrýt až pětaosmdesát procent výdajů. Radnice si takovou příležitost nechce nechat ujít. Pokud uspěje, plánuje opravit náměstí do května příštího roku. (kaa)

Foto: (kaa, magistrát)

Měla by se radnice zeptat lidí, co si myslí o plánovaných úpravách náměstí T. G. Masaryka v Prostějově? Hlasujte v anketě, kterou najdete zde.

Diskuze

HN 9.4.2013 18:17
Nepamatuji si náměstí TGM jinak, než jak je nyní s "kuželnou" z malých kostek. Ta mozaika je pro prostějovské hlavní náměstí typická a jedinečná. Pravda, ty mramorové desky kolem jsou už hodně popraskané a místy zadlážděné tmavými kostkami, aby to nerazilo. Ale ten vzhled, to je klasika. Opravit ano, ale neměnil bych to. A pokud jo, tak bych chtěl vidět návrhy. Jak slyším "neřešte to, zainvestuje se to z dotace" ... na park, na náměstí, na ... tak začínám mít kopřivku.
Vlastik 6.4.2013 16:42
Je to sice super, ale na druhou stranu se akce připravuje a promýšlí již pět let a doposud NEBYL čas na anketu????? Cituji: Anketu, která by dala lidem prostor k vyjádření názoru, dělat nebudeme. Ne proto, že by nás mínění obyvatel nezajímalo, ale proto, že ji nestihneme. Proč anketa nebyla možná během těch pěti let ?
Hlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek Hlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce