Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHasičům se v prvním pololetí podařilo zachránit téměř tisíc lidí a majetek za 2,5 miliardy

Hasičům se v prvním pololetí podařilo zachránit téměř tisíc lidí a majetek za 2,5 miliardy
22.08.2019 06:32

3 561. Přesně tolik událostí řešili během prvního pololetí letošního roku hasiči v Olomouckém kraji.

Počet zásahů na našem území narůstá. Oproti stejnému období vloni se počet událostí zvýšil téměř o pět stovek. Nejvíce vzrostl počet zásahů u technických havárií, které vznikají především v souvislosti s přírodními vlivy, jako jsou vichřice, silné bouřky, sněhové kalamity nebo větrné poryvy. Tento typ událostí zaměstnal naše hasiče téměř 2 200 krát a podařilo se při nich zachránit 473 osob.

Zvýšil se také počet požárů, a to téměř na pět stovek. Celková škoda, kterou oheň způsobil, se vyšplhala na 95 milionů korun. Požár s největší škodou stanovenou na 24 milionů korun jsme zaznamenali v polovině března, kdy hořel cyklohexan v laboratoři na výrobu léčiv v budově UP Olomouc. Díky včasnému zásahu uchránili hasiči další majetek za 84 milionů korun. Celkově se podařilo za první polovinu roku v Olomouckém kraji díky práci hasičského sboru uchránit majetek za dvě a půl miliardy korun.

Nejčastější příčinou požáru je nedbalost

V tomto období evidujeme šestnáct požárů se škodou minimálně jeden milion korun. Nejčastější příčinou požárů v kraji je nedbalost, následuje ji pak úmyslné zapálení a technické závady. Hasiče nejvíce zaměstnávají požáry odpadů a rodinných a bytových domů. Od ledna do konce června zemřelo při požárech pět osob.

Bezmála šestsetkrát vyjížděli hasiči k dopravním nehodám, při nichž pomohli pěti stovkám lidí. Sto padesátkrát pak řešili případy, kdy došlo k úniku nebezpečných chemických látek. Zejména se jednalo o úniky plynů, ropných látek a jiných kapalin. Oproti stejnému období roku 2018 klesl počet planých poplachů. Letos jsme jich zaznamenali o sedm méně, celkově 171.

Nejvíce událostí řešili hasiči v okrese Olomouc a Šumperk, nejméně pak v Jeseníku. Na Šumpersku došlo ve srovnání se stejným období roku 2018 k největšímu nárůstu počtu zásahů, a to o 223 událostí. Celkově se za šest měsíců podařilo hasičům zachránit 987 lidí. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce