Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHasiči letos zachraňovali i zvířata

Hasiči letos zachraňovali i zvířata
28.12.2015 10:15

Každý rok hasiči v Olomouckém kraji zasahují u několika tisíců událostí. Mnohdy se při své práci setkávají s neštěstím druhých a bolestí. Přesto se však každým rokem najde několik událostí, které vykouzlí úsměv na rtech. Ty nejkurióznější z roku 2015 vám připomínáme. Týkají se záchrany zvířat, od psů přes papoušky po koně.

Ledový začátek roku - 4. ledna 2015 a 11. ledna 2015

Začátkem letošního roku si olomoučtí hasiči málem vyzkoušeli, jaké to je, zaplavat si ve vodě, která má maximálně několik stupňů nad nulou. Na jezeře Poděbrady nedaleko krajského města se do vody propadla žena, která šla po ledě zachránit svého psa. Ten se také propadl do ledové vody a zůstal v ní uvězněný. Žena byla v ledové vodě v otvoru asi 15 m od břehu. Její pes byl dalších 30 m směrem do středu jezera. Hasiči se ženě pokoušeli hodit házecí pytlík, protože však foukal silný protivítr, nepodařilo se jim to. Velitel zásahu proto rozhodl, že se hasiči doplazí po zamrzlé hladině jezera s jedním dílem nastavovacího žebříku až k ženě. Tu vytáhli na deky a bezpečně dopravili na břeh. Zatímco se žena zahřívala v autě, hasiči se vydali zachránit jejího psa. Tentokrát si na pomoc vzali člun a stejným plazivým způsobem se dostali až k němu. Všichni se nalodili do člunu a ostatní kolegové na břehu a hlídka policie je společnými silami přitáhli na pevnou půdu.

Podobná záchrana se odehrála o týden později na jezeře Chomoutov nedaleko Olomouce. Uprostřed jezera zůstala vysílením na ledě ležet srnka, která už dál nemohla běžet po zamrzlé hladině jezera. Hasiči se k ní vydali se člunem. Unavenou srnku naložili do člunu a přepravili ke břehu, odkud ji pustili zpět do volné přírody.

Záchrana bobra – 11. dubna 2015

O tom, že lézt tam, kam se nemá, se přesvědčil i bobr, který se v dubnu dostal do bezpečnostního přelivu nádrže Nemilka v Zábřehu asi 4 m hluboko a sám nemohl vylézt ven. Když hasiči přijeli na místo, jeden z nich se spustil po nastavovacím žebříku dolů a pomocí lanové techniky donutil bobra k pohybu a „vytlačil“ ho až do přepadu k vodoteči říčky Nemilka. Bobrovi se asi činnost hasiče moc nezamlouvala, a tak raději odplaval do bezpečí.

Někdo si spletl čápa s igelitem – 13. července 2015

Jeden z všímavých obyvatel krajského města oznámil na operační středisko hasičů, že z komína nedaleko centra Olomouce visí mládě čápa za nohu. Měl obavu o jeho zdraví. Hasiči po příjezdu zjistili, že z komína visí jen kus igelitu, čápi byli v pořádku.

Na Prostějovsku byli letos v kurzu hadi– 16. července 2015 a 17. července 2015

Ve dvou případech zasahovali v červenci hasiči na Prostějovsku u „nebezpečných“ hadů. Poprvé vyjeli do Horního Štěpánova. V průběhu jízdy k zásahu se jim ozval velitel místních dobrovolných hasičů, že v obci mají chovatelku hadů. Hasiči tedy do poslední chvíle nevěděli, zda se nejedná o nějaký exotický druh. Po příjezdu však jednotka zjistila, že jde pouze o přerostlou užovku, kterou odchytila a vypustila do volné přírody.

Kvůli strachu z hada přivolala v červenci hasiče obyvatelka Čelechovic na Hané. Had se usídlil buď v základech domu nebo pod dlažbou a nepodařilo se ho vytáhnout. Hasiči proto uvažovali o rozebrání dlažby nebo bourání zdiva. Toho se majitelka zděsila ještě víc než hada, a tak se nakonec rozhodla, že si situaci vyřeší sama. Jak? To už hasiči neví.

Jeden papoušek se svobody vzdal, druhý ne – 12. července 2015 a 19. července 2015

V 28. týdnu letošního roku uletěl majitelům ze Šumperka papoušek. Rozjeli pátrací akci, všude rozvěsili letáčky a v neděli 12. července se jim ozval obyvatel Nového Malína, že tam papoušek poletuje. Majitel zavolal hasiče, kteří přijeli na lesní cestu k vysokému stromu a pokoušeli se papouška chytit. Papoušek reagoval na hlas majitelky a na své jméno, ale vzhledem k tomu, že už byla tma, bál se ze stromu sletět dolů. Hasiči ustavili výškovou techniku a papouška bezpečně sundali dolů.

V druhém případě hasiči tak úspěšní nebyli. V neděli 19. července vyjeli šternberští hasiči k záchraně papouška do obce Bělkovice – Lašťany. Než jednotka přijela na udané místo, papoušek se vznesl a přeletěl jinam. Hasiči zůstali na místě a majitel ho šel hledat. Jak ho našel, zavolal hasičům a ti se znovu přesunuli na udané místo. Ani tentokrát však na ně papoušek nepočkal a znovu odletěl pryč. Hasiči se nakonec s majitelem domluvili, že pojedou na základnu a kdyby potřeboval jejich pomoc, ať se jim ozve. To už však neučinil.

Dramatická několikahodinová záchrana koně měla šťastný konec – 2. srpna 2015

Tři jednotky hasičů vyjeli 2. srpna k záchraně koně, který spadl i s jezdkyní do výkopu hlubokého asi 4 m. V době příjezdu hasičů byla jezdkyně už mimo jámu, vytáhli ji náhodní svědci. Kůň ale ležel na dně jámy, zadníma nohama zabořený v blátě. Velitel zásahu povolal na místo jednotky, které se specializují na práci v závalech. Hasiči si nejprve zajistili podmínky pro bezpečný zásah (zapažili stěny výkopu, zajistili místo proti pádu zeminy v případě bagrování a neustále odčerpávali spodní vodu z výkopu). Spolu s bagristou začali hloubit pokračování výkopu, aby mohli koně snadněji vytáhnout. I přesto, že stěny byly zapaženy, zmítající se kůň je neustále bořil. Hasiči se pokoušeli koně vytáhnout za ohlávku, to se jim však nedařilo. Další pokus spočíval v tom, že hasiči koni nasadili na krk popruh, ale ohlávka a třmeny se při pokusu o jeho vytažení přetrhly. Podvléct popruh pod koněm se nedařilo, protože byl břichem silně přitisknutý v blátě. Hasiči museli rychle jednat, protože po vybagrování další části výkopu, začalo bahno s vodou zaplavovat také přední nohy koně. Nakonec je napadlo, že do výkopu umístí nastavovací žebř, po kterém sleze jeden z nich a pod sedlem prostrčí popruh. Pomocí trámku byl kůň za sedlo nadzvedáván, za hlavu tahán dopředu a pomocí trámků podpírán za zadek, aby nezapadl zpět. Po několika pokusech se koně podařilo dostat ke kraji výkopu, podstrčit mu popruhy pod nohy a pomocí bagru byl vytažen a postaven na nohy. Velmi složitý a náročný čtyřhodinový zásah měl šťastný konec, podle veterináře byl kůň v dobré kondici, pouze lehce zraněn a nemusel být utracen.  (Zdroj HZS Olk)

Ilustrační foto HZS Olk


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce