Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHasiči hromadně darovali krev. I prostějovští

14.04.2018 06:30

Profesionální hasiči z Olomouckého kraje ve středu 11. dubna 2018 absolvovali hromadný odběr krve a krevní plazmy na Transfúzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Do akce se zapojilo šestnáct výjezdových hasičů a příslušníků z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, kteří bezplatně darovali 470 ml tekutiny našeho života.

Záchrana lidského života je každodenním posláním práce hasičů. Darovat hromadně krev a plazmu, tím pomáhat léčit a zachraňovat životy dalších lidí. Tak hasiči vnímají celou akci. První letošní hromadný odběr navázal na úspěšnou akci z října loňského roku, kdy hasiči poprvé hromadně darovali krev.

Mezi dárci bylo i šest hasičů, kteří darovali vzácnou tekutinu poprvé. Našli se však i tací, kteří krev darovali před mnoha lety a nedávná výzva je oslovila a znovu se vydali krev darovat. Tři hasiči darovali krevní plazmu, zbytek daroval krev. Tentokrát se do akce zapojili kromě olomouckých hasičů také kolegové z Jeseníku, Zábřehu, Prostějova a mezi dárci byla i jedna žena - hasička. Celou akci přijela podpořit Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Hasiči, zdravotnická záchranná služba a policisté patří mezi složky integrovaného záchranného systému. Často všechny tři složky zasahují a pomáhají v situacích, kdy jsou zraněni lidé. „Cílem všech složek integrovaného záchranného systému je vždy zajistit zraněným co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc. Smyslem hromadného darování krve byla snaha tuto naši pomoc zraněným a nemocným lidem posunout ještě o kousek dál,“ shrnul celou akci velitel požární stanice v Olomouci Arnošt Lenoch, hlavní organizátor. (red)

Foto HZS Olk


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce