Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHanáci ze všech koutů republiky přijedou na sčítání do Prostějova. Zlomí o hodech rekord?

Hanáci ze všech koutů republiky přijedou na sčítání do Prostějova. Zlomí o hodech rekord?
30.04.2013 08:02

Prostějov – Pantléků, bobrovek, fěrtochů, krézlů, halen a kordulí bude letos na prostějovských hodech k vidění podstatně víc než jindy. Hanácké slavnosti budou totiž příležitostí pro vytvoření rekordu v počtu krojovaných Hanáků na jednom místě.

Po Velké Bystřici, Doloplazech a Tovačově bude Prostějov dalším místem, kde se uskuteční celorepublikové Setkání Hanáků. Čtvrtý ročník akce má termín v sobotu 14. září. „Odhadujeme, že se nás v krojích sejde tak pět set až šest set, s hanáckými soubory jsme v kontaktu. Mohu říci, že účast potvrdila například aktivní skupina Hanáků z Prahy, s níž úzce spolupracujeme. Přijede jich asi dvacet,“ prozradila za pořádající Hanácké folklorní sdružení Hana Pospíšilíková.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na sčítání stovek krojů, ale i průvod Hanáků městem, netradiční soutěže folklorních skupin a samozřejmě tanec a muziku v jejich podání. Po vyhlášení výsledků se pak ozve hřmot historické mlátičky v nové Hanácké dožaté.

 „Není to klasické pódiové, ale venkovní vystoupení. Podílí se na něm tři až čtyři soubory. Máme ambice jej v budoucnu předvést také na prestižním mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici,“ naznačila Hana Pospíšilíková s tím, že mlátička bude zapůjčená z Pivína, kde je každý rok středem pozornosti při tradiční Dožaté. (das)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce