Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskGalva po šesti letech: zkolaudovaný plot a zadlužený pozemek

Galva po šesti letech: zkolaudovaný plot a zadlužený pozemek
27.07.2012

Prostějov - Firma Galva nebyla schopná za šest let na pozemku v průmyslové zóně postavit provozovnu. Jelikož město eviduje sedm potenciálních nových investorů a nemá jim z hlediska jiných pozemků co nabídnout, rozhodovalo na mimořádném zasedání zastupitelů o využití předkupního práva. Situaci ovšem komplikuje to, že Galva si (pozn. red.: Není to první případ.) zřídila na pozemek zástavní právo kvůli úvěru. Podivné je to, že zatímco v červnu společnost sama město k využití překupního práva vybídla, těsně před úterním zastupitelstvem své stanovisko obrátila přesně opačným směrem.

Od roku 2006, kdy Galva pozemek od města koupila, stihla zkolaudovat pouze oplocení. Někteří zastupitelé argumentovali, že to je poněkud málo a není jisté, kolik pracovních míst by firma vlastně vytvořila. Součástí stavebního povolení je totiž zpevněná plocha. „Nepodsouvejte mi, že tam bude parkoviště pro bagry, to není pravda," hájil záměr zástupce firmy Zdeněk Joukl. Přesvědčoval přítomné, aby nevyužili předkupního práva (pozn. red.: přestože před pár týdny vyzvali město k opačnému kroku), že Galva chce na pozemku dále stavět. Podle jeho slov firma činila procesní kroky a do projektové dokumentace investovala milion a půl.

Město zdrželo stavební povolení

Ke zdržení přispělo také samotné město, protože Galva za půl roku nedostala stanovisko k vyžádanému stavebnímu povolení. Na dotaz zastupitele Aleše Matyáška, jak je to možné, odpověděl první náměstek primátora Jiří Pospíšil: „Žádné zákonné lhůty nejsou. Stanovisko je negativní." Náměstek Zdeněk Fišer podotkl: „I kdyby dostali stavební povolení, nestihli by postavit tak rychle (pozn. red.: do podzimu) a dostali by se pod sankci."

„Dejte jim šanci"

Zastupitelé Aleš Matyášek a Tomáš Blumenstein se přimlouvali za to, aby Galva dostala ještě šanci projekt dokončit. „Zmařili bychom jim investici do projektu. Stačilo by sednout ke stolu a jednat, udělat dodatek ke smlouvě. Vážím si jich, jsou to prostějovští podnikatelé, kteří firmu vybudovali od nuly. Navíc už zkolaudovali inženýrské sítě a plot, z čehož by mohl vzniknout soudní spor," nechal se slyšet Blumenstein.

Úvěr a zástavní právo

Zastupitelé kritizovali fakt, že se jedná už o druhý případ, kdy si firma bez souhlasu města zřídila na pozemek v průmyslové zóně zástavní právo kvůli úvěru, a doporučili napříště stanovit takové podmínky, aby k tomu nemohlo docházet. Jisté pochybnosti také vzbudil fakt, že firma hodlala převést majetek na fyzické osoby stojící v čele firmy - manžele Rekovy. Zdeněk Joukl to vysvětloval snadnějším získáním úvěru kvůli zmařené dotaci.

Zastupitelé v následném hlasování schválili návrh využít předkupního práva, ale přesto ještě dál s Galvou jednat. Otázka je, o čem.

(dah)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce