Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskGalerie Prostějov: po ranní neveřejné schůzi lze čekat odpolední bouřlivou debatu

Galerie Prostějov: po ranní neveřejné schůzi lze čekat odpolední bouřlivou debatu
11.06.2013 08:57

Prostějov – Záležitost plánované výstavby prodejní Galerie Prostějov by zítřek mohl posunout o kus dál. Dopoledne budou zastupitelé zpovídat jejího investora, firmu Manthellan, za zavřenými dveřmi a po obědě lze očekávat vzrušené projednávání tohoto bodu na jednání městského sboru. Do programu ho prosadilo občanské sdružení Pro Prostějov.

Sdružení občanů, kteří si obří prodejní komplex v centru Prostějova nepřejí, posbíralo asi dvě stě padesát podpisů, díky nimž se téma Galerie musí na jednání městského sboru probírat. O zařazení tohoto bodu na zastupitelstvo se dosud snažilo marně.

Ještě před schůzí se zastupitelé zúčastní takzvaného semináře se zástupci Manthellanu. „Původně jsme chtěli v úterý dopoledne uspořádat před radnicí happening, abychom vyjádřili nesouhlas s tím, že je neveřejný. Pak jsme si ale řekli, že bude vhodnější připravit si jen příspěvky do diskuze na řádném zastupitelstvu. Přihlášku do rozpravy podá před jednáním nejméně pět lidí,“ informoval dnes dopoledne předák sdružení Pro Prostějov Jan Navrátil. Otázky padnou na důvody konání semináře za zavřenými dveřmi, ale točit se budou hlavně kolem projektu Galerie Prostějov a budoucnosti Společenského domu (Kasko), který má jít kvůli obchodnímu centru k zemi. „Naším cílem je zrušení smlouvy města s investorem a vypsání nového záměru na využití lokalita Kaska,“ připomněl Navrátil.

Informační vakuum

S čím v úterý na neveřejnou debatu investor přijde, vedení Prostějova neví. „Předpokládám, že zastupitele oficiálně seznámí se svým aktuálním řešením, poslední schůzka tohoto typu se konala ještě v minulém volebním období,“ vyjádřil se radní Zdeněk Fišer, který má agendu Galerie Prostějov na starosti. Stěžejní látkou budou podle jeho názoru připomínky a doporučení města z hlediska vlivu Galerie na životní prostředí v rámci obnovení zjišťovacího procesu EIA. „Manthellan by se k nim měl vyjádřit,“ dodal Fišer. Panují například obavy z příliš hlubokého založení stavby, dopadů na podzemní vody i na okolní domy.

Nenecháme si závěry pro sebe

Opoziční zastupitel Aleš Matyášek považuje seminář s firmou Manthellan za součást jednání zastupitelstva, které je ze zákona přístupné veřejnosti. „Vadí nám, že o tom, zda bude seminář veřejný, nebo ne, nerozhodovalo zastupitelstvo, jak by tomu mělo být, ale někdo z úzkého vedení města. Závěry této schůzky si rozhodně nenecháme pro sebe, je férové s nimi seznámit veřejnost, zvláště když je tato záležitost tak citlivá a hýbe v podstatě celým Prostějovem,“ tvrdí Matyášek, který se hodlá na semináři ptát zejména na to, jak současný stav věcí koresponduje s původním záměrem, který počítal vedle prodejní galerie také se stavbou společenského centra. A stejně jako radní Fišer očekává diskusi o aktuálních otázkách kolem EIA. (das)

Kauza Galerie Prostějov bude zítra tématem neveřejné debaty zastupitelů s investorem a následně se o ní bude diskutovat i na odpoledním jednaní městského sboru. Foto: archiv radnice

Čtěte také:

Referendum o Kasku? Až poslední možnost

Galerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?

Je znovu ve hře náhrada za Kasko?

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Kasko: opozice hrozí žalobou za podvod, město nařčení odmítá

Návrhy na společenské centrum jsou čtyři. Radní: Není vůbec jisté, že si vybereme


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce