Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskGalerie Prostějov: kraj shodil EIA ze stolu

Galerie Prostějov: kraj shodil EIA ze stolu
09.07.2013 15:45

Prostějov - Odbor životního prostředí krajského úřadu dospěl k rozhodnutí, že takzvaná velká EIA není u Galerie Prostějov nutná. A to navzdory tomu, že požadavek posouzení vlivu tohoto velkého nákupního komplexu, který chce v centru města postavit firma Manthellan, na životní prostředí na základě zákona vznesl jak prostějovský magistrát, tak další subjekty včetně farnosti a sdružení občanů Pro Prostějov. To se nyní hodlá obrátit na ministerstvo životního prostředí, protože se domnívá, že posouzení EIA je v jeho kompetenci.

Podle svého vyjádření neshledal krajský odbor životního prostředí po zralé úvaze zákonné důvody pro další posuzování tohoto záměru. S největší pravděpodobností by prý nepřineslo žádné nové významné skutečnosti a závěry. „S ohledem na povahu a rozsah záměru, jeho umístění a charakteristiku předpokládaných vlivů záměru na veřejné zdraví a životní prostředí dospěl příslušný úřad na základě dostupných podkladů a informací k závěru, že záměr není nutno posuzovat v rozsahu celého zákona,“ stojí v takzvaném závěru zjišťovacího řízení parafovaném Radomírem Studeným, vedoucím oddělení integrované prevence na krajském úřadě.

Město Prostějov zformulovalo ke zjišťovací proceduře EIA devítibodové vyjádření s obsáhlými připomínkami. Týkaly se vlivů na okolní stavby, spodní vody, cestní síť, dopravní napojení, ale také kapacity parkování a zásahu do památkové zóny. Radní Zdeněk Fišer považoval za hodné reálné, že takzvaná velká EIA nakonec bude.

„Nasvědčují tomu problémy, které v této lokalitě vznikly v souvislosti s novými stavbami. Při budování objektu na parkovišti mezi Hradební a Uprkovou ulicí došlo k otřesům, které poškodily sousední objekty. A škoda související s trhlinami vznikla i u stavby v Uprkově ulici u průchodu na Žižkovo náměstí,“ informoval již dříve Zdeněk Fišer.

Poslední možnost – regulační plán

„Záležitostem statiky se odbor životního prostředí nevěnoval,“ konstatoval dnes Fišer v reakci na rozhodnutí krajského úřadu. Prostor, jak ze strany radnice pohlídat rizikové faktory, vidí nyní už jen v procesu regulačního plánu. „Je to poslední možnost, jak může město ovlivnit podobu a charakter Galerie. Po územním rozhodnutí bude pozdě,“ říká radní. Regulační plán je teprve ve fázi zadání, jehož podobu může, nebo nemusí schválit zastupitelstvo. „Snad nám bude dodáno tak, aby se dostalo na zářijové jednání,“ podotýká Zdeněk Fišer, který by v rámci následného zpracovávání regulačního plánu zastupoval magistrát jako účastník řízení.

Oslovíme ministerstvo

Stejnou pozici bude mít občanské sdružení Pro Prostějov, které usiluje o zachování Kaska, jež má být kvůli stavbě nákupního komplexu zbouráno i s velkokapacitním společenským sálem. Sdružení však nemíní na tvorbu regulačního plánu čekat. „Ještě tento týden oslovíme ministerstvo životního prostředí. Domníváme se totiž, že posouzení vlivu na životní prostředí je v tomto případě v jeho kompetenci. Zamýšlená stavba má totiž více než deset tisíc kubíků podzemních prostor, konkrétně sto padesát tisíc metrů krychlových. Vycházíme přitom ze zákona o EIA,“ informoval dnes Jan Navrátil ze sdružení Pro Prostějov.  

Galerie Prostějov představuje investici asi jedné miliardy. Počítá s demolicí současného Kaska a výstavbou na místě nynějšího provizorního parkoviště. Komplex s obchody, službami, restaurací, dětským koutkem a kancelářemi má mít dvě podzemní a tři nadzemní podlaží. Projektanti navrhují 431 parkovacích míst. (das)

Galerie Prostějov. Vizualizace: archiv radnice

Čtěte také:

Rošáda na křídle: sto tisíc na studii, kolik by stála rekonstrukce Kaska

Galerie Prostějov: po ranní neveřejné schůzi lze čekat odpolední bouřlivou debatu

Referendum o Kasku? Až poslední možnost

Galerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?

Je znovu ve hře náhrada za Kasko?

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Kasko: opozice hrozí žalobou za podvod, město nařčení odmítá

Návrhy na společenské centrum jsou čtyři. Radní: Není vůbec jisté, že si vybereme


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce