Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskFanoušci Freddieho a Queenu si přišli na své

Fanoušci Freddieho a Queenu si přišli na své
07.11.2011

Prostějov - Freddie Mercury, vlastním jménem Farookh Bulsara, se narodil před 65 lety na ostrově Zanzibar a 24. listopadu už to bude 20 let, co podlehl zákeřné chorobě. Letos je také 40. výročí vzniku skupiny Queen, jejímž byl frontmanema a 25. výročí koncertu skupiny v Budapešti - prvního za železnou oponou. To je dost pádných důvodů pro uspořádání výstavy, která se konala uplynulou sobotu a neděli v domě služeb ve Vrahovicích.

Pořadatelem jedinečné akce byl člen Fan Clubu Tornado Queen Jiří Velocha ml. a Spolek pro staré Vrahovice. Co inspirovalo organizátory? „Na myšlenku nás přivedl Spolek za staré Vrahovice, protože dělali před dvěma lety výstavu o starých Vrahovicích," říká Jiří Velocha.

V domě služeb byly o víkendu k vidění knihy, časopisy, známky, obaly, plakáty, modely, telefonní karty, odznaky, pohlednice, kresby a přes 500 fotografií, některé rozhodně unikátní - třeba fotka sochy Freddieho v nadživotní velikosti v Montreaux ve Švýcarsku, kde Mercury nějakou dobu žil. Sochu vytvořila anglická sochařka českého původu Irena Sedlecká. Autorem několika kreseb je Jiří Velocha. O skupinu Queen se podle svých slov zajímá už od základní školy.

Výstava byla doplněná videoprojekcí a z reproduktorů se linula hudba skupiny Queen. Zavítal sem i předseda fan clubu Karel Lehner a podle jeho slov není vyloučeno, že příští rok se výstava dostane do Prahy. A kterých vystavených exponátů si nejvíce cení Jiří Velocha? „Nejvzácnější jsou pro mě fotky manažera Petera Freestoneho." Mimochodem, ten už několik let žije v České republice. Jedinečný je také autogram předsedkyně anglického fan clubu a její knížka.

A co říkají organizátoři na návštěvnost? „Dostavili se sem dost přespolní, návštěvníků z Prostějova bylo trošku míň, než jsme čekali," říká Jiří Velocha. Na akci se samozřejmě setkali zejména fandové skupiny Queen a nechyběli ani účastníci koncertů, takže se i živě diskutovalo.

Návštěvníkům nemohl uniknout zápal a nadšení, s jakým organizátoři akci připravovali. Jak řekl Jiří Velocha, poděkování patří všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli, zejména Janě Bálešové a základní škole Vrahovice.

(jas)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce