Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskEuroklíč otvírá zdravotně postiženým nepřístupná místa

Euroklíč otvírá zdravotně postiženým nepřístupná místa
31.10.2012

Němčice nad Hanou / Prostějov - Ke čtyřem stovkám míst v zemi, kde je možné pomocníka ve formě euroklíče pro lidi se sníženou schopností pohybu použít, se přidaly i Prostějov a Němčice.

Už na čtyřech stovkách míst mohou lidé v Česku využívat takzvané euroklíče. Ty mají umožnit osobám s omezenou pohyblivostí a orientací zařadit se plnohodnotně do společenského života. Euroklíč otevře prostřednictvím speciálního eurozámku dveře do bezbariérových sociálních zařízení ve veřejných budovách, zprovozní technická kompenzační zařízení, jako jsou výtahy nebo třeba svislé a schodišťové plošiny. Tento typ klíče je také možné použít po celé Evropě i USA. V České republice jde o úřady, nádraží, čerpací stanice nebo obchodní centra.

Klíč zdarma

Lidé v Němčicích si je mohou už teď začít vyzvedávat v budově městského úřadu. Euroklíč může zdarma získat každý držitel průkazu TP, ZTP a ZTP/P, diabetik, stomik a onkologický pacient, který má bydliště v Olomouckém kraji. Je nutné předložit občanský průkaz a průkaz TP, ZTP či ZTP/P. „Distribuci euroklíčů zařizujeme také pro rodiče dětí do tří let. To má na starosti síť mateřských center," říká Bohdana Sonet, krajská koordinátorka. Její slova doplňuje tajemnice městského úřadu v Němčicích Marie Plchotová. „Lidé si takto otevřou vlastně ve všech místech, kam si chodí vyřizovat své úřední záležitosti. Tady v Němčicích je to například pošta."

Prostějov se připojil už před měsícem

Jedná se o výpravní budovu Českých drah v Prostějově nebo obchodní dům OBI. „Podmínkou je osazení eurozámků na jednotlivá místa. To zajišťuje sama organizace zdravotně postižených. Jakmile bude hotovo, lidé na vozíčku se dostanou například na všechny bezbariérové toalety jako třeba v Národním domě či radnici nebo třeba do výtahů," uvádí náměstkyně primátora Alena Rašková. Klíče jsou už teď připraveny u pracovníků sociálního odboru.

(kaa)

Ilustrační foto: ADRA


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce