Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskEU chce zakázat brčka i plastové nádobí

EU chce zakázat brčka i plastové nádobí
30.05.2018 07:00

Evropská komise představila revoluční návrh, kterým chce bojovat proti znečištění světových oceánů plastovým odpadem. Když projde, budou jednorázové plastové příbory, brčka, tyčky k balónům nebo vatové tyčinky na čištění uší zakázány, pokud bude existovat cenově dostupná alternativa. Státy by také musely zajistit recyklaci většiny plastových lahví třeba tím, že by byly zálohované.

Evropská komise chce zavést nová pravidla pro deset druhů jednorázových plastových výrobků, které nejčastěji končí na plážích, a také pro ztracená a opuštěná lovná zařízení (tedy rybářské sítě), které se také významně podílejí na znečištění moří a pláží. Podle Evropské komise předměty, na které se v novém návrhu zaměřuje, tvoří až 70 % všech odpadků v mořích.

Cílem je dotlačit výrobce a zákazníky k tomu, aby v případě, kdy existují dostupné a cenově srovnatelné alternativy, od jednorázových plastů ustoupili. Prodej takových produktů, které lze snadno a cenově dostupně nahradit, bude zakázán.. Výrobcům pak vznikne povinnost podílet se finančně na odklízení a likvidaci odpadu.

Mezi navrženými pravidly tak najdeme třeba zákaz plastových výrobků na jedno použití, pokud existují cenově přijatelné a dostupné alternativy, jedná se například o plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být nově vyráběny jen z ekologičtějších materiálů.

Členské státy budou muset omezit používání plastových nádob na potraviny a nápojových kelímků, jak toho dosáhnou, je na nich. Kupříkladu mohou bezplatné nabízení těchto výrobků zakázat nebo zavést povinnost, aby v místě prodeje byly nabízeny i alternativní produkty.

Evropské státy budou také povinny zajistit do roku 2025 sběr 90 % jednorázových plastových lahví od nápojů. Výrobci budou mít povinnost podílet se na nákladech spojených se sběrem a úklidem odpadu.

Komise tyto návrhy předloží Evropskému parlamentu a Radě. Vyzvala oba orgány, aby materiál projednaly přednostně tak, aby jej stihly schválit ještě před volbami do Evropského parlamentu, které budou příští rok v květnu. (red)

Ilustrační foto: ber


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce