Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDvě patra zámku pod Kosířem spolknou 24 milionů

Dvě patra zámku pod Kosířem spolknou 24 milionů
28.02.2014 12:04

Čechy pod Kosířem – Dvě patra jižního a západního křídla chce do příštího roku opravit kraj na zámku v Čechách pod Kosířem. Na prostory, kde má být Mánesovo muzeum, padne skoro pětadvacet milionů.

„Projekt třetí etapy rekonstrukce zámku počítá s obnovou prvního a druhého podlaží jižního a západního křídla,“ potvrdila mluvčí olomouckého hejtmanství Kamila Navrátilová. Úpravy musí být hotové do roku 2015.

Časový limit je dán pravidly čerpání dotace, s níž kraj už téměř jistě počítá. O podání žádost k Regionálnímu operačnímu programu Střední Morava, v němž jsou unijní peníze, rozhodli včera krajští radní.

Omítky, podlahy, dveře, okna, elektrika

Náklady na úpravu prostor, v němž má vzniknout muzeum věnované Josefu Mánesovi a šlechtickému rodu Sylva Taroucca, odhadli úředníci na 24 miliónů. „Až osmdesát pět procent z této částky by mohla pokrýt právě dotace z evropských zdrojů,“ upřesnila Kamila Navrátilová s tím, že zbývajících patnáct procent, tedy 3,6 miliónu korun, zaplatí Olomoucký kraj.

Na zámku v Čechách pod Kosířem opraví řemeslníci omítky, podlahy, dveře, okna a vymalují. Rekonstrukce se dočká i stará elektroinstalace a topení.

Původní nábytek za dalších pět milionů

„Dalších pět miliónů je kraj připraven investovat do mobiliáře. Ten se podařilo zčásti nalézt na různých místech republiky. Původní vybavení pak doplní repliky nedochovaných předmětů,“ doplnila mluvčí hejtmanství.

Nová prohlídková trasa má být v zámku pod Kosířem zpřístupněna veřejnosti v roce 2015. Vzácný park anglického střihu je otevřený každý den až do setmění. Park i zámek jsou na seznamu nemovitých kulturních památek. V listopadu 2008 ho kraj předal do správy Vlastivědného muzea v Olomouci. (das)

Areál zámku prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Foto: D. Sekanina

Čtěte také:

Ke kočárům na zámecké louce povede elektřina (foto)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce