Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskdTest prověřil instantní kávy

dTest prověřil instantní kávy
08.01.2018 07:36

Navzdory kavárenskému boomu posledních let sahají čeští konzumenti kávy stále nejčastěji po té instantní. V její konzumaci je Česko špičkou mezi státy Evropské unie a každý z nás ročně vypije kolem 200 šálků rozpustné kávy.

Jak je na tom kvalita té či oné značky? Testováno bylo 12 vzorků instantních káv prodávaných pod názvem Gold, které se často prezentují jako kvalitnější. Laboratorní analýzy hledaly v kávách jak látky žádoucí – kofein a antioxidanty, tak ty nežádoucí a nebezpečné – ochratoxin A, furan a akrylamid. Součástí prověřování byla samozřejmě i ochutnávka a nechyběla ani kontrola textů uvedených na obalu.

Nejvíce se kávy lišily v obsahu nežádoucích látek. V porovnání s testem z roku 2011 nebyly problémy s mykotoxinem ochratoxinem A. V několika případech test narazil na vyšší obsahy akrylamidu a furanu – dvou karcinogenních látek, které vznikají při pražení kávy. Množství akrylamidu v jednom ze vzorků dokonce překročilo legislativní limit, který bude platný od dubna 2018.

Test prověřil i pozitivní aspekty kávy. Zdravotně prospěšná antioxidační aktivita káv, přispívající k ochraně organismu před útoky volných radikálů, byla u všech vzorků srovnatelná. Obsah kofeinu se lišil, avšak jeho množství závisí i na použité odrůdě kávy. Arabica ho obsahuje méně než robusta a bohužel, ne všichni výrobci použitou odrůdu deklarují. Proto se množství kofeinu bralo jen jako informace nezahrnutá do celkové známky. Ochutnávka přinesla poměrně vyrovnané, spíše průměrné výsledky. Skutečných vad se objevilo jen pár, nejčastěji šlo o vadu chuti, například přílišnou kyselost či příchuť po připálení.

Přehled testovaných instantních káv naleznete https://www.dtest.cz/clanek-6356/test-instantni-kavy-2018. Kompletní výsledky testu přineslo lednové vydání časopisu dTest.

(Ilustrační foto: dTest)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce