Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskdTest objevil dětské čaje plné pesticidů

dTest objevil dětské čaje plné pesticidů
09.02.2019 08:27

Nebezpečné ovocné čaje plné pesticidů odhalil test časopisu dTest. Mezi nimi byly také tři čaje, které jsou určeny dětem. Výrobci je přitom doporučují dávat do pitného režimu dětí už od jednoho roku.

Na porcované ovocné čaje si posvítili ve spotřebitelském testu časopisu dTest. „Nakoupili jsme 22 druhů ovocných čajů a nechali v nich mimo jiné laboratorně ověřit přítomnost nežádoucích látek," popsala Kristýna Kuncová z časopisu. Výsledky z laboratoře přinesly nepříjemná zjištění. Plísně ani mykotoxiny se sice nenašly, zato byly plné pesticidů. „Pesticidy se používají v zemědělství v boji proti škůdcům a mohou se dostat do potravinářských výrobků. Kvůli jejich toxicitě pro ně existují v mnoha potravinách legislativní limity," vysvětluje Kuncová. To ovšem neplatí pro běžné ovocné čaje, na dětské a bio čaje se však legislativní limity vztahují.

Laboratoř odhalila, že hned tři čaje obsahují nepřípustné množství pesticidů. Jde o VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs (určený dětem od 9. měsíce věku), Babio – Dětský bio čaj lesní plody (určený dětem od ukončeného 6. měsíce věku) a Krtečkův čaj – Lesní směs (určený dětem od 9. měsíce věku). Kvůli těmto prohřeškům podal dTest podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

Problém s množstvím pesticidů mělo však i dalších sedm ovocných čajů: Jemča Lesní plody, Penny/Tea Party Forest Fruit Tea, BioGena Lesní plody, Zlatý šálek Lesní směs, Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky, Grešík Lesní plody a Loyd Lesní plody.

Tyto čaje obdržely v testu nedostatečnou známku. Nahromaděné chemické látky v těle totiž mohou způsobit koktejlový efekt. Jde o to, člověk že přijímá v různých potravinách a nápojích velké množství chemických látek. Ty pak v kombinaci mohou mít vliv na zdraví.

(Zdroj: dTest)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce