Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDržovičtí sází stromy v těsné blízkosti silnice

Držovičtí sází stromy v těsné blízkosti silnice
07.05.2012

Nejsou nebezpečné, hájí záměr starostka

Držovice - Velký důraz kladou místní na výsadbu zeleně. Ta má obec mimo jiné chránit od všudypřítomného prachu. V současnosti se tady podařilo vysadit na 60 stromů. Od doby kde se obec osamostatnila od Prostějova tady vysadili kolem tří stovek dřevin. Další budou následovat na podzim. Některé vysazené stromy se ale stávají kontroverzními - svou těsnou blízkostí u silnice.

Letošní první stromy jsou v zemi

„Veřejná zeleň nám v obci chybí. Dříve jí tady bylo daleko více, dnes jsou stromy pryč. To chceme změnit," vysvětluje záměr starostka Blanka Kolečkářová. Lidé si tady absenci stromů nahrazovali jakousi „lidovou tvořivostí" a vysazovali různé typy stromů kolem svých domovů. „Ta různorodost není dobrá a některé stromy musely pro svůj zdravotní stav k zemi. Rozhodli jsme se proto dát vysazování trochu řád. Nově tady máme 60 malokorunných stromů, které jsme nedávno pořídili. Jsou to druhy, které správně patří do ulic obcí - jako třeba javory," vysvětluje Kolečkářová novou výsadbu v oblasti od Prostějova do středu vesnice. Obecní pokladnu to stálo zhruba 280 tisíc korun, ale starostka peněz nelituje. „Chybí nám tu les, a tak si to musíme nahradit. Nejdříve to tedy budou listnaté stromy, potom také ty ovocné," plánuje Kolečkářová.

Jedině akáty snesou zimní solení

Stromy tady nedávno vysázeli také u hlavního průtahu obcí, u místní čerpací stanice. Tato lokalita často sloužila jako parkoviště pro velké kamiony, a tak jim do cesty vedení obce vysadilo stromy. „Parkování tady skončilo. Vysadit stromy, to byl asi jediný způsob, jak situaci řešit," říká starostka. Stromy v těsné blízkosti silnic se ale nelíbí dopravním policistům z hlediska rizika pro řidiče. Zeptali jsme se tedy, proč sem místní nedali keře. „Jsou tu akáty, které jako jediné snesou zimní solení. Zvažovali jsme i keře, ale ty by zimní údržbu silničářů nezvládly," vysvětluje Kolečkářová a doplňuje, že akáty jsou nízkokorunné stromky se slabými kmeny, které rozhledu nebrání. Keře ovšem výhled zcela cloní. Toho, že jsou stromy blízko cesty, se starostka nebojí. „Stromy nejsou nikomu nebezpečné, naopak my lidé jezdíme tak, že stromy v konečném důsledku ničíme. U nás je omezená rychlost a motoristé ji mají dodržovat. Pak se nic nestane," hájí záměr Kolečkářová.

Zelený koridor kolem dálnice nebude

Stromy v blízkosti dálnice - to je přání, které by tady chtěli realizovat také. Snížila by se jak hlučnost, tak prašnost, která sužuje obyvatele bydlící v blízkosti rychlostní komunikace. „Bohužel sadit nemůžeme, protože to nejsou naše pozemky. Moc by to pomohlo, a tak budeme muset na to jít nějak jinak. Buď pozemky odkoupit nebo učinit dohodu s majiteli. Je to trošku problém," říká Blanka Kolečkářová.

Podzim ve znamení polních cest

Jarní sázení bude mít tedy pokračování v podzimních měsících. Na řadu přijde západní část obce směrem od Smržic. „Tam bychom chtěli sázet klasické ovocné stromy kolem polních cest. Požádáme o dotačních 50 tisíc korun, a pokud nevyjdou, přepočítáme finance a možná stromy pořídíme ze svého. Teď se to dá těžko přesně odhadovat, na podzim budeme vědět víc," věří Blanka Kolečkářová.

(kaa)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce