Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDo ruštiny jsem se zamilovala, říká italská dobrovolnice

Do ruštiny jsem se zamilovala, říká italská dobrovolnice
02.02.2012

Prostějov - Jmenuje se Valentina Dani, je jí 24 let, narodila se v Itálii a nedávno zavítala do Prostějova. V místním Informačním centru pro mládež (ICM) pracuje jako dobrovolnice v rámci projektu Evropská dobrovolná služba. Mluví italsky, anglicky, rusky a finsky.

Jak jste se dostala k Evropské dobrovolné službě?

Já stále studuji a čekají mě poslední zkoušky před ukončením školy. Byla jsem ve stresu, že je neudělám, tak jsem si řekla, že zkusím změnu, a rozhodla jsem se pro dobrovolnou službu. Navíc si tím vylepším svoji znalost angličtiny.

Jaká je vaše činnost v ICM?

Hlavně jazykové aktivity - anglická konverzace pro začátečníky, italská a ruská konverzace a divadlo v angličtině. Spolu s Birgirem (pozn. red.: dalším dobrovolníkem) připravuji na léto projekt výměny mládeže.

Jak se vám líbí Prostějov? Už jste si ho trochu prohlédla?

(smích) Líbí se mi, i když je to malé město. Původně jsem si myslela, že se tu budu nudit, ale není to tak. Je zde spousta aktivit, dají se provozovat sporty.

Co se chystáte navštívit v České republice?

Moje hlavní přání je navštívit Prahu a ráda bych se podívala i do národních parků.

Co byste prozradila čtenářům o sobě a své rodině?

Zajímám se o cestování. Moje rodina byla velmi překvapena, když jsem se rozhodla pro dobrovolnou službu. Divili se, proč jsem si vybrala zrovna Českou republiku. Mysleli si, že půjdu do nějaké větší země.

Co děláte ve volném čase?

Chodím na horolezeckou stěnu, jinak moc volného času nemám, protože ještě studuji. Mám před sebou závěrečné zkoušky a musím dopsat diplomovou práci. Ráno se učím, odpoledne jsem zde v ICM.

Jak jste se jako Italka dostala k ruštině?

To je dlouhá historie...Na univerzitě jsem si musela vybrat druhý jazyk k angličtině. Na výběr byla francouzština, němčina, španělština nebo ruština. Francouzština je pro mě dost obtížná, na němčinu bych musela být hodně dobrá a musela mluvit jako rodilý mluvčí, španělština mě tehdy příliš nezajímala, proto jsem zvolila ruštinu, do které jsem se zamilovala.

Vedete zde kurzy anglického divadla. Jak jste přišla na tuto myšlenku? Hrajete divadlo?

Divadlo sice nehraji, ale přinesla jsem sem zkušenost z univerzity, kde mají anglické, francouzské a ruské divadlo. Není na profesionální úrovni, ale je to o tom, aby si studenti zlepšili jazykové schopnosti a zjistili, že nejde jenom o to se učit pro školu a písemky, ale své znalosti mohou využít i jinak.

Umíte mluvit třemi jazyky (anglicky, rusky, italsky). Který je nejjednodušší, nejhezčí a nejtěžší?

Je těžké říct, který je nejtěžší, protože jsem se ještě učila šest let finsky a ani tak nejsem schopna se příliš domluvit. Nejtěžší je asi finština, nejjednodušší angličtina a nejhezčí ruština.

Děkuji za rozhovor.

Překlad: Kateřina Opatrná

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce