Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDo Prostějova míří další dotační miliony

Do Prostějova míří další dotační miliony
04.08.2019 10:34

Téměř 7,4 milionu korun podpoří energeticky úsporná opatření v mateřských a základních školách, ale také budoucí park v Okružní ulici.

Operační program životního prostředí „poslal“ na projekt energeticky úsporných opatření mateřské školy v Mánesově ulici téměř 629 tisíc korun, to je 35 % z celkových uznatelných výdajů projektu.

„V rámci realizace bude provedeno kompletní zateplení fasády, střechy a výměna stávajícího plynového kotle za kondenzační. Dále bude řešen systém nuceného větrání rekuperačním systémem. Tato opatření budou mít příznivý dopad na životní prostředí – snížní se spotřeba energie na vytápění a tím dojde také ke snížení produkce CO²,“ nastínil obsah prvního projektu náměstek primátora Jiří Rozehnal a hned přidal další. Ten se týká energeticky úsporných opatření mateřské školy v ulici Mozartova, kde město získalo finance ve výši 1, 232 milionu korun (což je 40% z celkových způsobilých výdajů).

„Tady se pustíme do zateplení fasády a půdního prostoru, nové střechy, výměny oken a dveří hlavní budovy, výměny zdroje tepla a instalace vzduchotechniky s rekuperací tepla,“ vyjmenoval náměstek Rozehnal.

Další dotační peníze z Operačního programu životního prostředí podpoří energeticky úsporná opatření i základní školy v Čechovicích. Zde město získalo 3,018 milionu korun, což je 40 % z celkových uznatelných výdajů projektu. „I zde se bude kompletně zateplovat fasáda, střecha a dojde k výměně stávajícího plynového kotle za kondenzační. Dále se bude řešit systém nuceného větrání rekuperačním systémem. Opět počítáme s příznivým dopadem na životní prostředí snížením spotřeby energie na vytápění a tím ke snížení produkce CO²,“ doplnil náměstek Rozehnal.

Operační program životní prostředí dále podpořil také vznik parku v Okružní ulici. Zde na konto města „přiskočí“ dotace ve výši 2,517 milionu korun, což představuje 60% z celkových výdajů.

„Peníze pomohou založit městský park a konkrétně půjdou na výsadbu dřevin, založení trávníku a květnaté louky. Součástí projektu je i vybudování retenční nádrže a vsakovacích ploch,“ uzavřel náměstek Jiří Rozehnal. (red)

Ilustrační foto budoucího parku: MMPv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce