Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu

Dny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu
06.09.2019 07:48

Víkend bude ve znamení Dnů Evropského dědictví a prohlídek Kina METRO 70 či nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí.

V sobotu 7. září zajišťuje personál prohlídku kina METRO 70 a jeho zákulisí. Sraz účastníků je u hlavního vchodu kina.

Budova kina Metro 70 je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965 - 1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází několik toalet!

Časy 11:00 a 13:00 hodin

Počet účastníků na prohlídku 25, rezervace na kino@metro70.cz.

V neděli 8. září ve 14 hodin se koná prohlídka Nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Prohlídku zajišťuje spolek Hanácký Jeruzalém: hanackyjeruzalem@gmail.com. Sraz zájemců o prohlídku je u brány nového židovského hřbitova.

Hrob malířky Alžběty Zelené, mecenáše a sladovníka Bruno Wintera, podnikatelské rodiny Sborowitzových nebo oblíbeného prostějovského rabína Goldschimieda. Ty všechny najdete mezi zhruba pěti sty hroby na novém prostějovském židovském hřbitově.

Jak zní vlastně překlad hebrejského nápisu na hrobě zmíněného rabína?

Jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového židovského hřbitova?

Jaký význam má pro židovskou komunitu hřbitov a co víme o dalších prostějovských židovských hřbitovech?

To vše se dozvíte v rámci komentované prohlídky.

O dalším programu letošních Dnů Evropského dědictví vás budeme prostřednictvím PvNovinek všas informovat, program bude totiž mnohem bohatší. „Jsem moc ráda, že se nám podařilo zajistit otevřít daleko většího počtu památek, než v předchozích obdobích. Ukazuje se totiž, že lidé mají o podobné akce velký zájem. Takže letos budou moci navštívit nejen radnici a její věž, ale například i kostel svatého Petra a Pavla ve Wolkerově ulici či klášter Milosrdných bratří,“ sdělila nám náměstkyně primátora Milada Sokolová.

(red)

Ilustrační foto: MMPv

Dny Evropského dědictví v Prostějově zahajují již v sobotu

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce