Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDálničním známkám končí platnost, po nových bude sháňka

Dálničním známkám končí platnost, po nových bude sháňka
31.01.2014 09:25

Prostějov, Česko – Dnes končí platnost loňských dálničních známek. S nákupem nové neotálejte, radí dopravní experti, známky mohou být přechodně vyprodané. Ceny se nemění, celoroční nálepka přijde na patnáct set.

„Doporučujeme motoristům ve vlastním zájmu neodkládat nákup. Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech kupónů na poslední chvíli budou přechodně vyprodané,“ varují webové stránky Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Prostějovští motoristé, podle vyjádření provozovatelů čerpacích stanic, ale o dálniční známky zájem mají.

„Prodáváme jako vždy, na nezájem si nestěžujeme,“ shodují se prodejci z benzinek na Petrském náměstí a ve Vrahovické ulici.   

Kontrola se vyplatí

„U kupónů s dobou platnosti kratší než jeden rok si ještě před jejich vylepením zkontrolujte, zda prodejce vyznačil začátek jejich platnosti,“ apeluje státní fond. To, že je kupón nepřenosný a po nalepení jej nelze znovu použít pro jiné vozidlo, je všeobecně známá věc. Méně jasný je postup, když se mění registrační značka. V takovém případě totiž zůstává kupón nadále v platnosti.

Výměna zdarma

Méně známý je také fakt, že poničenou známku lze zdarma vyměnit. Náhradní dostaneme dokonce i při ztrátě první nebo druhé části kuponu, který se předkládá při kontrolách nebo při krádeži auta. V posledním jmenovaném případě je ovšem potřebný policejní doklad o tom, že probíhá vyšetřování. 

Pozor na podvodníky

SFDI doporučuje pořídit si známky u prověřených prodejců nebo na poštách. Na internetu, kde jsou k sehnání taktéž, nebo u některých problematických prodejců se občas objevují poškozené a dokonce falešné kupony. Za nepravou a také chybějící známku hrozí tvrdé pokuty. Sankce může přijít i za vylepení dálniční známky pro nový i předchozí rok současně.

Cenu na kuponu nehledejte

Kupující má možnost si cenu známky ověřit z ceníku, který musí mít prodejce k dispozici. Na samotné známce vyznačena není. Platnost ročních kupónů počíná 1. prosincem 2013 a končí 31. lednem 2015. Cena je 1500 korun. Měsíční kupon pořídíme za 440 korun a za desetidenní vytáhneme z peněženky 310 korun. 

Platnost měsíčních kupónů počíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím stejného data bezprostředně následujícího měsíce. Desetidenní známka počíná platit dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne. (kaa)

Nová dálniční známka. Repro achiv: SFDI  

Dálničním známkám končí platnost, po nových bude sháňka Dálničním známkám končí platnost, po nových bude sháňka

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce