Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCyklisté, jezděte podle pravidel, upozorňují policisté

Cyklisté, jezděte podle pravidel, upozorňují policisté
13.04.2019 07:37

S příchodem teplého počasí se opět do silničního provozu vrátili cyklisté. Zákon jim přikazuje užít k jízdě jen řádně vybavená kola. Výbava kol se dělí na povinnou a doporučenou. Do povinné výbavy patří dvě funkční na sobě nezávislé brzdy, dále odrazky - vpředu bílá a vzadu červená, oranžové odrazky na pedálech a ve špicích kol. Za snížené viditelnosti musí být kolo osvětleno vpředu bílým světlem, které osvětluje vozovku a vzadu červeným světlem. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu. Dítě mladší 10 let smí na silnici jezdit pouze pod dohledem osoby starší 15 let.

Cyklisté jsou řidiči nemotorových vozidel, a proto nesmí řídit kolo po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky. Opilý cyklista navíc riskuje zavinění dopravní nehody, která může vést až k fatálním následkům. Již v letošním roce jsme za první tři měsíce šetřili čtyři dopravní nehody opilých cyklistů. Pokud policisté při kontrole cyklisty zjistí, že řídí pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, oznámí přestupek k projednání příslušnému správnímu orgánu. V tomto případě hrozí pokuta od 2 500 korun do 20 000 korun.

V roce 2018 cyklisté zavinili 260 dopravních nehod, z toho 74 pod vlivem alkoholu. Šest cyklistů při nehodách zemřelo. Za první čtvrtletí 2019 cyklisté zapříčinili 20 dopravních nehod, při kterých byly 3 osoby těžce zraněny.

Cyklisté se nejčastěji dopouští přestupků jízdy na neosvětlených jízdních kolech za snížené viditelnosti, dále jízdy pod vlivem alkoholu, jízdy po chodníku nebo jízdy po silnici, která je souběžná s cyklostezkou. Je-li zřízen jízdní pruh nebo stezka pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.

Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. To znamená, že osoba na koloběžce musí dodržovat stejné dopravní předpisy jako cyklista.

„Upozorňujeme cyklisty, že budeme provádět namátkové i cílené dopravní kontroly," doplnil informaci policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Ilustrační foto: PČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce