Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCo slibuje projekt nového centra Plumlova? Lepší chodníky, silnice, více míst k parkování a větší přehlednost

Co slibuje projekt nového centra Plumlova? Lepší chodníky, silnice, více míst k parkování a větší přehlednost
31.10.2013 11:26

Plumlov – Nové dětské hřiště, více zeleně a přehlednější dopravní řešení. Zhruba tak si vedení Plumlova představuje revitalizaci centra. Obnovu za necelých deset milionů zaplatí z větší části dotace.

„Tím hlavním, o co jde, je výměna povrchů a odstranění rizikových míst,“ zdůraznil starosta Adolf Sušeň. Náměstí v Plumlově je pomyslně rozděleno na dvě části. Jednou je památková zóna a musíme proto postupovat citlivě. „Projek je už nakreslený a to, jak bude vše ve finále vypadat, ukáže výběrové řízení, kde se ještě může něco doladit,“ zmínil se Sušeň.

Parkování přinese změny

Některá parkovací místa byla v minulosti nevhodně zvolena a stojící auta na nich překážejí ve výhledu. To projekt mění. Obnova parkovacích míst se přitom dotkne jak zámecké strany náměstí, tak plochy naproti restaurace. „Lidé tu parkují chaoticky. Teď budou místa k stání označená,“ doplnil Sušeň s tím, že v novém budou i povrchy vozovek a chodníků. „Některé jsou hodně poničené, mají i čtyřicet let,“ podotýká starosta, podle něhož nebudou chybět bezbariérové vstupy, které uvítají matky s kočárky a hůře pohybliví lidé.

Bezpečí pro chodce

Každý, kdo se Plumlovem někdy procházel, ví, jak je centrum města nepřehledné pro řidiče i chodce. I na to projekt revitalizace myslel. „Změníme umístění přechodů, které nově nasvítíme. Přibydou i další chodníky, po nichž místní opravdu hodně volají,“ doplnil starosta. Domácím i turistům poslouží i více laviček a informační tabule.  

Hřiště a zeleň

Součástí projektu je také dětské hřiště, které by mělo vyrůst v přilehlém parku. Jeho existenci si přejí místní školáci i rodiče. „Oslovili jsme je s dotazem, zda budou hřiště využívat a souhlasná odezva byla velká. Projekt vznikal ruku v ruce s lidmi, kteří v Plumlově žijí. Dali jsme jim prostor k návrhům a připomínkám. Centrum města navíc „prošpikujeme“ trávníky a klidová zóna vznikne také před nákupním střediskem,“ nastínil Sušeň. Park ve středu města dostane nové cesty a dočká se i sadových úprav.

Spolupráci radnice a obyvatel na budoucím vzhledu centra mohou Prostějované lidem z Plumlova jen tiše závidět. Na podobu náměstí T. G. Masaryka, jak má vypadat po plánované revitalizaci, se totiž zdejších občanů nikdo neptal.

„Jde o dva různé postupy. První, plumlovská cesta, je náročnější na to, že se představa záměru musí umět lidem představit a musí i reagovat na jejich cítění a lidé mohou aspoň symbolicky získat pocit, že se na něčem mohli podílet a že radnice dbá jejich mínění a názorů. Ta druhá, prostějovská cesta, je určitě jednodušší. Použijí se obligátní argumenty: „konzultováno s odborníky“, „už jsme podali žádost o dotaci“, „už je na to stavební povolení“ a tedy jakékoliv zdržování s podněty od lidí není v našem zájmu. Jen nevím, zda ta jednodušší cesta je ta správnější,“ uvažuje Pavel Burša z Prostějova.

Téměř desítka milionů

Obnova centra Plumlova má stát asi deset milionů korun. Z velké části investici pokryje dotace. „Získali jsme asi osm milionů. Hotovo chceme mít do konce pololetí příštího roku,“ říká Adolf Sušeň s tím, že práce nezačnou dříve než po novém roce. (kaa)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce