Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCo se stalo v týdnu

30.04.2017 07:53

Pondělí

Nemocnice Prostějov pozvala Prostějovanky na Den otevřených dveří gynekologicko-porodnického oddělení, které se uskutečnilo 27. dubna od 14 do 18 hodin. Zájemkyně si mohly prohlédnout porodní sály, pokoje, ambulance a novorozenecké oddělení. Zároveň se dozvěděly, jak poznají blížící se porod, co si vzít s sebou do porodnice, jaké služby porodnice nabízí a spoustu dalších informací. V rámci akce si návštěvníci mohli také prohlédnout prezentaci produktů pro maminky a děti od různých společností.

Úterý

Rada města Prostějova dala zelenou projektové dokumentaci na vybudování nového zázemí pro sportovce využívající hřiště v Žešově. „Jak jsme v loňském roce na setkání s občany avizovali, každá příměstská část získá finance pro svoji potřebu ve výši jednoho milionu korun. Obyvatelé si pak sami mohou určit, na co chtějí tyto peníze navíc využít. Lidé v Žešově chtějí doplnit zázemí u sportovního hřiště,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že chystaná projektová dokumentace bude řešit vybudování sociálního zázemí, šatny, skladu, venkovního krbu a posezení v prostorách svahu stávajícího hřiště.

Středa

Ocenění si minulý týden z rukou zástupce Středoškolské odborné činnost (SOČ) pro Olomoucký kraj Jana Lázny převzali studenti, kteří byli v rámci soutěže nejlepší. K jejich výsledku gratulovala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Práce studentů mnohdy připomínaly "diplomky" vysokoškoláků. „Pokud jste se takto umístili na předních místech, máte otevřené dveře k dalšímu studiu a pro řadu z vás bude SOČka startem vaší budoucí vědecké kariéry, pro jiné šikovným způsobem, jak si vyzkoušet, jestli je zamýšlený obor vysokoškolského studia skutečně baví," uvedla náměstkyně.

Čtvrtek

Právě dnes uplynulo 320 let od největší živelné katastrofy v historii Prostějova. Tohoto dne roku 1697 došlo k obrovskému požáru. Měšťanka Mariana Justiniánová v domě na rohu Olomoucké ulice a Vápenice smažila koblihy. Roztápěné sádlo se vzňalo a oheň vylétl komínem na střechu a silný severozápadní vítr jej rychle hnal po doškových a šindelových střechách okolních domů.

Živel brzy zachvátil část Vápenice, Olomoucké předměstí, hlavní náměstí, kostel, faru, radnici, školu, obě židovská ghetta a synagogu. Žár dosáhl takového stupně, že roztavil zvony na kostelní věži. Popelem lehlo 52 měšťanských právovárečných domů, dále městský špitál, Brněnské předměstí, ulice Mlýnská a Žešovská. „Veliký nářek a všeobecná sklíčenost zmocnila se celého obyvatelstva, když se teprve po požáru o tom dovědělo, jak ohromnou škodu zanechal ten neúprosný živel,“ píše se v archivních dokumentech,“ uvedla historička Hana Bartková.

Trvalo několik let, než se rány zacelily, domy rekonstruovaly a opravily. Změnila se architektonická a ekonomická tvář města. Byl opraven a přestavěn kostel, radnice dostala otevřenou lodžii. Stejně tak získaly jinou podobu měšťanské domy. Uvedenou událost připomíná kříž umístěný na hlavním oltáři kostela. Ten totiž zůstal požárem neporušen, a proto byl 14. 9. 1703 přemístěn na hlavní oltář a zároveň byl chrám konsekrován na Povýšení sv. Kříže. Další památkou jsou vypálená místa na lavicích v lodi kostela po padajících uhlících ze střechy chrámu.

Pátek

Před časem zveřejnila prostějovská radnice plán na výstavbu nového krytého bazénu. Má stát poblíž Aquaparku a spolu s vodními atrakcemi nahradit dnešní městské lázně. Řešila se otázka délky bazénu a rozhodlo se, že zůstane malý. Pětadvacetimetrový. Podle radních, kteří sbírají zkušenosti v Čechách i na Moravě, se větší bazén prostě nevyplatí, protože zde nemáme plavce na vrcholové úrovni. „Obyčejným“ plavcům tak podle nich plně vyhovuje bazén poloviční. Zásadním kritériem jsou náklady na provoz. „Spotřeba i technologie by stály u padesátky třikrát víc, než u pětadvacítky. Nechceme tolik rozpočet města zatížit,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer. „Co se pak týká nějakých vodních atrakcí, nemá smysl u nás mít něco většího, když tyto možnosti mají lidé ve Vyškově a Olomouci,“ dodal jeho kolega Jiří Pospíšil.

Sobota

Lovení čarodějnických mazlíčků z lektvaru, přikládání do pece či čarodějné tvoření a perníčky z perníkové chaloupky, to je jen zlomek toho, co čekalo rodiče s dětmi koncem dubna v Mateřském centru Cipísek. Už tradičně probíhal v pravidelných programech čarodějnický týden pro nejmenší, který MC pořádá pro své návštěvníky už řadu let.V čarodějnických kostýmech si týden užili nejen děti, ale i rodiče.(red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce