Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCo bude, až mi dojde konopí? Ptá se žena na vozíku

Co bude, až mi dojde konopí? Ptá se žena na vozíku
13.11.2012

Ospělov / Přerov - K obnově procesu s konopným pěstitelem Dušanem Dvořákem má dojít u prostějovského soudu v příštím týdnu. Na jeho obhajobu se průběžně vyjadřují těžce nemocní lidé, kterým konopí podle jejich slov výrazně pomáhá. Na Dvořákovu podporu má zaznít i svědectví Martiny Sedláčkové, upoutané na invalidní vozík díky roztroušené skleróze.

„Jsem od dětství postižená roztroušenou sklerózou. Vysokou školu jsem předčasně ukončila právě kvůli nemoci. Dnes je mi 43 let a jsem ve čtvrtém stupni nemoci, potřebuji 24 hodin asistenční péči. Dříve jsem celé roky pobývala v různých ústavech sociální péče. Nejsem schopná se postavit na vlastní nohy, používám elektrický vozík, síla v rukou mi částečně zůstala. Lékaři mi na mou nemoc dávali různé léky, převážně kortikoidy, na křeče a ztuhlost svalů Baclofen. Léky mou nemoc nijak nezlepšily, respektive pouze krátkodobě a s řadou negativních účinků," říká Martina Sedláčková. „Od Dušana Dvořáka jsem získala léčivé konopí, které mi ale dojde zhruba v lednu 2013. Podle pana Dvořáka byl poměr účinných látek v daném konopí THC : CBD v poměru 5:1 - konopí jsem bohužel smíchala s jinými odrůdami, co jsem získala dříve - a podle pana Dvořáka odpovídá složení mého konopí nejblíže odrůdě Nebula, která je volně prodejná, přesněji semena této odrůdy - šlo o Cannabis sativa, Friedrich Nietzsche, odrůda Spinoza."

Zlepšení zdravotního stavu

Za více než měsíc léčby konopím pocítila výrazný pokrok svého zdravotního stavu. „Od druhé poloviny září 2012 užívám dvakrát denně v oleji zelený prášek (lžička) konopí, který můj druh předtím v troubě opeče. Do listopadu 2012 došlo k těmto - pro mne důležitým - pozitivním změnám. Podotýkám, že jsem neměla žádný negativní efekt. Mohu chodit - jako ostatní lidé - na toaletu a nemusím být k této aktivitě provokována čípky, sama ji cítím. Mohu cvičit a rehabilitovat, nohy, které jsem měla nepohyblivé a ztuhlé, jsou uvolněné. Protáhnu je do roviny, což dříve vůbec nešlo. Křeče v podstatě zcela vymizely, mohu jezdit v invalidním vozíku bez omezení," vypočítává pozitiva Martina Sedláčková.

Hledá pomoc

Důvod je jednoduchý. „Dušanu Dvořákovi policie opět - již počtvrté (!) - znehodnotila na výzkumnické farmě v Ospělově všechno léčivé konopí, opět jej obvinila a nemůže mi pomoci. Hledám pomoc, protože ani já ani můj druh, který je ve třetím stupni invalidity s totožným onemocněním, si nejsme schopni konopí vypěstovat a zhruba 300 tisíc korun ročně, které poslanci schválili platit v lékárnách za konopí nemocným jako já, prostě nemám," uzavírá.

(dah)

Foto: archiv M. S.


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce