Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCírkevní škola má u zastupitelů opět smůlu

Církevní škola má u zastupitelů opět smůlu
08.01.2014 07:30

Prostějov – Církevní škola má v poslední době smůlu na štědrost radních a zastupitelů. Společně smetli ze stolu žádost Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy (CMG) o veřejnou finanční podporu ve výši necelých šedesáti tisíc korun. Peníze měly dotovat dovybavení hřiště církevní mateřinky.

Kolem Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy je stále živo. Zastupitelé tentokrát nerozhodovali o zřízení základní školy, ale o příspěvku na dovybavení zahrady církevní mateřinky. Žádost školy ale vedení města smetlo ze stolu. Hlavním důvodem bylo to, že nejdříve je třeba postarat se o školky patřící městu, teprve potom o ty ostatní. Návrh radních zamítnout žádost vyvolal mezi zastupiteli diskuzi.

„Církevní školka má podle mého názoru zahradu vybavenou dostatečně. To se ovšem nedá říci o těch městských. Pomáhat můžeme teprve poté, co budou vybavené naše vlastní, městské školky. Bylo by to nefér pomáhat tam, kde to není akutně potřeba,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která má školství ve svém referátu. Městské mateřinky se totiž, podle jejích slov, teprve nedávno začaly revitalizovat.

Jde stále o děti

Rozhořčení netajil zastupitel Petr Kousal z klubu KDU-ČSL. „Školku snad využívají děti z Prostějova. Měli bychom myslet především na ně,“ a doplnil, že pokud jde o investice, vedení CMG už investovalo nemalé prostředky ze svého do oprav budovy, ve které sídlí a ta je v majetku města.

„Proč trestáme školku, která chce vyniknout tak, že dětem nabídne víc než jiné?“ ptal se zastupitel Václav Kolář (TOP 09).

„Moc bych prosil, abychom nerozdělovali děti na cizí a naše. Zpracujme tedy rozpočet pro všechny školky, abychom se tady nemuseli nedůstojně hádat a podle něj postupujme,“ apeloval Aleš Matyášek (TOP 09). Většina kolegů byla ale nakonec proti a CMG si bude muset na dovybavení zahrady mateřinky samo našetřit.

Pozdní žádost

Dalším důvodem, který stál za konečným nesouhlasem, byl termín, kdy požadavek církevní školy dorazil magistrátu.

„Žádost přišla pozdě, až na konci roku. To je pro schvalování dotací problém. Myslím, že na pozdní žádosti by se, až na nutné výjimky, neměl brát zřetel,“ uvedla na závěr Hemerková a poradila, že je možné obrátit se na ministerstvo školství, které poskytuje takto směřované dotační tituly. Jeden se magistrát právě chystá využít. „Dávají dotační tituly na revitalizace školních zahrad včetně vybavení herními prvky. Šla bych být CMG touto cestou,“ uzavřela Hemerková.

„Je nám to moc líto, ale pozemek patří městu a tak my sami žádat o dotaci někde jinde nemůžeme. Navíc ministerstvo církevním školám přece dotace neposkytuje,“ pokrčil rameny ředitel školy Jaroslav Fidrmuc.

Mají smůlu

CMG má už nějaký ten čas pech na rozhodnutí zastupitelů. Jen připomeňme, že v polovině září konšelé neodsouhlasili gymnáziu vznik církevní základní školy. Podle radních představuje tato škola konkurenci pro ty, které zřizuje město a obávají se, že pokud by Cyrilometodějské gymnázium mělo i druhý stupeň, odčerpá tím žáky z městských škol. Zastupitelé ani po téměř hodině dohadování nenašli shodu v tom, zda gymnáziu povolí pronájem části školních budov v Komenského ulici a posvětí tak vznik zmíněné církevní školy. (kaa)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce