Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskChystá se revitalizace náměstí Odboje a Neumannova. Nemáte připomínky?

Chystá se revitalizace náměstí Odboje a Neumannova. Nemáte připomínky?
31.08.2014 08:04

Na základě podnětů, které zazněly na setkání představitelů vedení města s obyvateli sídl. E. Beneše a přilehlých částí dne 6. března 2014 byly zhotoveny studie revitalizace náměstí Odboje a Neumannova náměstí.

„Dříve, než budou dále rozpracovány, rádi bychom je touto formou přestavili veřejnosti. V dalších stupních projektové přípravy, které budou následovat před samotnou fyzickou revitalizací obou náměstí, se pokusíme respektovat maximum námětů od občanů,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Cestní síť na náměstí Odboje je již za hranicí své životnosti a je nutné přistoupit k její rekonstrukci. Šířka centrálního chodníku a zálivů pro lavičky je značně předimenzovaná. V rámci revitalizace je proto navrženo jejich zúžení. Rovněž zeleň na tomto náměstí již vyžaduje výraznější péči, protože část stromů zde trpí kvůli dřívější příliš husté výsadbě a keře jsou přerostlé. Z prostoru náměstí proto bude odstraněno 15 kusů stromů a všechny stávající keře. Vedle odstranění zeleně samozřejmě plánujeme i její novou výsadbu. Hlavní komunikace budou doplněny o lemy z nízkých kvetoucích keřů. Centrální chodník plánujeme zdůraznit lemem kvetoucích trvalek a travin. Stromové patro bude doplněno o menší počet více vzrůstných stromů.

V dalším stupni dokumentace bude nutno vyhodnotit i řešení přechodu přes železnici. V současnosti zde chodci vcházejí do vozovky mezi zaparkovanými automobily a následně musí přejít dvě obousměrné komunikace a železniční trať bez jakéhokoliv vyčleněného prostoru pro chodce a za zcela nevyhovujícího veřejného osvětlení.
Největším nedostatkem Neumannova náměstí se jeví chybějící pěší spojení mezi ulicemi Vrlova a Hybešova. Pro místní obyvatele se přitom jedná o hlavní pěší spojnici do nákupní zóny. V současnosti zde jsou pouze pěšiny vyšlapané v zeleni, jejichž průchodnost je závislá na počasí. Studie proto navrhuje hlavně vytvoření chodníku, který by propojil ulice Vrlovu a Hybešovu. Současně propojí i obě části ulice Hybešova a umožní zpřístupnit stávající dětské hřiště pomocí chodníku. To je prozatím přístupné pouze z vozovky.

Dle zpracovaného propočtu realizačních nákladů by revitalizace náměstí Odboje vyžadovala zhruba 1,8 mil. Kč bez DPH. Revitalizace Neumannova náměstí pak asi 0,5 mil. Kč.
Připomínky ke studii můžete zasílat na e-mail: kamil.janecek@prostejov.eu nebo písemně na Odbor rozvoje a investic Magistrátu města Prostějov, Školní 4. Případně využijte telefon 582 329 701, kde vám budou zodpovězeny jakékoliv další dotazy k připravované revitalizaci obou náměstí. (red)

 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce