Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskChci zažít něco nového, říká dobrovolník z Islandu

Chci zažít něco nového, říká dobrovolník z Islandu
29.11.2011

Prostějov - Jmenuje se Birgir Freyr Gunnarsson, je mu 22 let, narodil se na Islandu, žije v Dánsku a nedávno zavítal do Prostějova. V místním Informačním centru pro mládež pracuje jako dobrovolník v rámci projektu Evropská dobrovolná služba. Redakce iProstejov.cz s ním přináší exkluzivní rozhovor.

Evropská dobrovolná služba je projekt, který umožňuje mladým lidem ve věku 18 až 30 let jet na určitou dobu do cizí země, která je součástí Evropské unie. Dobrovolník pak nedostává mzdu, ale stravu a ubytování výměnou za práci pro hostící organizaci.

Jak jste se dostal k Evropské dobrovolné službě?

Chtěl jsem zažít něco jiného - novou příležitost. Spousta lidí mi říkala, co by bývali chtěli udělat, kdyby byli mladší, a teď už to nejde. Došel jsem k názoru, že je pravý čas to zkusit.

Jaká přesně je vaše činnost zde v ICM?

V současnosti to je hlavně anglická konverzace, včera jsem měl mít workshop na žonglování, ale bohužel nikdo nepřišel. S Valentinou (pozn. red: dobrovolnicí z Itálie, která má přijet v prosinci) bych chtěl připravit projekt Výměna mládeže. Chtěl bych uskutečnit i další aktivity.

Vedete v centru anglické konverzace. Můžou přijít další zájemci i teď - měsíc po začátku?

Lidé mohou přijít kdykoliv, je to otevřené. Nemusí chodit pravidelně, začít můžou třeba za měsíc.

Jak se vám líbí v Prostějově? Už jste si ho trochu prohlédl?

Prohlédnout památky jsem zatím nestihl, ale město se mi líbí a lidé jsou milí.

Co se chystáte navštívit v České republice?

Určitě chci navštívit Prahu, Ostravu a hrady a zámky. Rád bych také v Prostějově vyzkoušel seskoky padákem.

Co byste prozradil čtenářům o sobě a své rodině?

Jsem komunikativní, a pokud se se mnou bude někdo chtít seznámit, ať určitě přijde. Nikdo by se neměl bát nebo být stydlivý. Rodina mi chybí, ale zase zde nacházím nové přátele.

Co byste řekl o svém rodném Islandu?

Je to malá země, je tam krásná příroda, a pokud se o ni někdo zajímá nebo by si ji chtěl užít, měl by na Island zajet. V současné době je to dobrá příležitost, protože ceny šly dolů.

Ne každý umí anglicky. Jak byste čtenáře nalákal na angličtinu?

Angličtina je jeden z nejpoužívanějších světových jazyků. Určitě když pojedete kamkoli v Evropě, angličtinu využijete. Spousta zaměstnání požaduje, aby lidé uměli anglicky. A nejdůležitější je, že když se čtenáři začnou učit anglicky, tak se se mnou domluví...

Děkuji za rozhovor.

Překlad: Kateřina Opatrná, vedoucí ICM

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce