Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskChcete podpořit rozhlednu Kopaninka v Repechách?

Chcete podpořit rozhlednu Kopaninka v Repechách?
10.07.2018 07:28

Kopaninka. Tak se jmenuje rozhledna, která vyrostla v blízkosti penzionu Lada v Repechách. O její výstavbu se zasadil jménem spolku Repechy Crew majitel penzionu Břetislav Usnul. Rozhledna již stojí, k jejímu dokončení ale scházejí finanční prostředky. Přispět na dostavbu můžete i vy. Třeba koupí schodu.

Turistická rozhledna v nadmořské výšce 635 m.n.m. má dřevěnou nosnou konstrukci z modřínového dřeva s ocelovým točitým schodištěm. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce osmnáct metrů nad okolním terénem, celkově rozhledna dosahuje výšky 22,5 metru.

„S nápadem rozhledny na tomto místě přišel v roce 2011 bývalý ředitel Vojenských lesů divize Plumlov Petr Švadlena. Myšlenku rozhledny jsme se rozhodli oprášit v roce 2015. Z místa je nádherný výhled nejenom na Jeseníky, ale i na Hostýnské hory a Beskydy. Region Drahany, Protivanovsko by mohl být turisticky velmi zajímavý, ale je stále ještě hodně opomíjený. Ve srovnání s deset kilometry vzdáleným Moravských krasem je pouhou Popelkou. Jde zkrátka o ne jen Bohem zapomenutý kraj,“ říká Břetislav Usnul.

Výstavbu Kopaninky ale provázejí problémy. V první řadě to byla v samotných začátcích nepřízeň počasí, která odsunula původně plánované otevření z 1. května na červen. Ani to se ale nezdařilo. Spolku totiž chybí peníze.

Rozpočet díla je zhruba 2,3 miliony korun. Olomoucký kraj přidal 700 tisíc, město Prostějov pak 50 tisíc. „Rada Olomouckého kraje nám v červnu odsouhlasila další finanční prostředky, 400 tisíc. Stále čekáme na vyjádření MMR ohledně dotačních titulů. I kdyby dopadly dobře, celou stavbu nepokryjí. Bez pomoci veřejnosti se prostě neobejdeme,“ konstatoval Usnul.

Proto spolek zřídil transparentní účet u České spořitelny, na který už přispěla řada soukromých osob i firem. Mnozí z nich si zakoupili i schod v hodnotě deset tisíc korun. Schody si koupili například Rychlíkovi, Čtvrtníčkovi, Meisnerovi, Peškovi, Josef Sychra, Luboš Pernica, Kalovi, „svůj“ schod má i město Prostějov či Olomoucký kraj. Z firem se jedná například o Pozemstav Prostějov, Kafistav či Kaláb-stav. Jeden schod si zakoupila i prostějovská zastupitelka Milada Sokolová a její manžel. „Už jsme takhle koupili schod na rozhledně na Velkém Kosíři. Na Kopanince jsme se byli podívat a shodli jsme se, že je to něco, co této lokalitě chybělo a rádi bychom dopomohli návštěvě těchto míst,“ vysvětlila Milada Sokolová.

Přispět můžete i vy, na transparentní účet 5303222359/0800.

A kdy se Kopaninka otevře? „Čekáme na nejrůznější vyjádření, mimo jiné životního prostředí, hasičů, hygieny. Rádi bychom ještě dostavěli dvě parkovací místa a následně bychom otevřeli rozhlednu veřejnosti. Budeme se snažit, aby to bylo co nejdříve, ale o přesném datu v této chvíli nechci spekulovat,“ dodal Usnul s tím, že velmi děkuje Olomouckému kraji i městu Prostějov, bez jejichž finanční podpory by Kopaninka vítat hosty již brzy nemohla. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce