Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCena vodného a stočného v příštím roce stoupne

Cena vodného a stočného v příštím roce stoupne
30.11.2012

Prostějovsko - Navyšující se ceny. To bude nejspíše realita příštího roku. Lidé budou sahat hlouběji do peněženky nejen pro platbu za energie a likvidaci odpadů, ale také za parkování nebo za vodu. Právě vodné a stočné je jednou z položek rodinného rozpočtu, která vzroste.

„Od 1. ledna příštího roku schválila společnost Vodovody a kanalizace Prostějov novou cenu pro vodné a stočné," suché oznámení vodohospodářů o tom, co nás čeká. Ve městech i obcích zásobovaných pitnou vodou, společností Moravská vodárenská, bude od příštího roku vodné navýšeno o téměř jednu korunu. Konkrétně částka, která je platná v letošním roce 33,27 korun za metr krychlový, vzroste na 34,20 korun. O podobný peníz naroste také stočné. Lidé doposud platili 30,87 korun za metr krychlový, částka se zvedá o 86 haléřů. Celkem tak za vodné a stočné budeme platit 65,93 korun za kubík vody.  Ceny uvádíme bez DPH.

Navýšení je nižší než inflace

Uklidnit spotřebitele má patrně prohlášení vodohospodářů, které říká, že: „ navýšení cen činí 2,8 procent a je nižší, než míra inflace indexu spotřebitelských cen. Ta je 3,3 procenta. Opět bez DPH. „Zvýšení plateb je nezbytné pro pokrytí růstu cen všech vstupů a zvláště energií, kde ceny rostou daleko rychleji," uvedla mluvčí vodohospodářů Markéta Bártová a doplnila další perlu v náhrdelníku plateb. „Konečná cena pro spotřebitele závisí na zvýšení DPH. Pokud bude v příštím roce daň z přidané hodnoty 15 procent, pak bude vodné 39,33 korun a stočné 36,49 korun. Celkem si tedy za vodné a stočné budeme počítat částku 75,82 korun na metr krychlový."

Cena vody (bez DPH) platná od 1. 1. 2013: (údaje v Kč/m3)

2012 2013 2013 + 15 %DPH
vodné 33,27 34,20 39,33
stočné 30,87 31,73 36,49
vodně/stočné 64,14 65,93 75,82

(red)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce