Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskCelníci kontrolovali zaměstnavatele

Celníci kontrolovali zaměstnavatele
30.06.2019 08:10

Olomoučtí celníci provedli v průběhu letošního roku od ledna do konce května 36 kontrol, zaměřených na dodržování zákona o zaměstnanosti, při nichž zjistili 17 porušení.

Příslušníci olomouckého celního úřadu provedli od ledna do konce května letošního roku celkem 36 kontrol, zaměřených na dodržování zákona o zaměstnanosti. Zaměřili se zejména na odvětví kovozpracujícího průmyslu, slévárenské techniky a na podnikatelské subjekty, které provádějí zprostředkování zaměstnání. Ve většině případů se jednalo o součinnostní kontroly Celního úřadu pro Olomoucký kraj, Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj a Odboru cizinecké policie Přerov a Jeseník.

„Celníci zkontrolovali v Olomouckém kraji 36 podnikatelských subjektů, z nichž u 17 zjistili porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců, z toho 13 kontrol provedli na Olomoucku (osm porušení), 12 kontrol na Přerovsku (pět porušení), pět kontrol na Zábřežsku (tři porušení) a šest kontrol na Prostějovsku (jedno porušení)," uvedla mluvčí celníků Marie Bortlová.

Z celkového počtu 123 kontrolovaných pracujících cizinců (38 občanů EU a 85 občanů mimo EU) bylo u 45 osob ze třetích zemí (mimo EU) pojato důvodné podezření z nelegálního výkonu práce, z toho pět osob cizí státní příslušnosti nemělo povolení k pobytu, ty byly poté předány Odboru cizinecké policie k provedení vyhoštění. Dále v pěti případech (5 občanů EU a 15 občanů „třetích zemí“ s trvalým pobytem v ČR) zaměstnavatel neprokázal splnění oznamovací povinnosti příslušnému úřadu práce.

Nejvíce případů podezření na nelegální práci cizinců ze „třetích zemí“ zjistili kontrolní orgány v okresech Olomouc, Přerov a Šumperk.

Zjištěná porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti byla postoupena Celním úřadem pro Olomoucký kraj k dalšímu řízení na místně příslušný Oblastní inspektorát práce. Zaměstnavatelům hrozí sankce až do výše deseti milionů korun. (red)

Foto: CÚ Ol


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce