Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskBoj o církevní školu Cyrilometodějské gymnázium nevzdává

Boj o církevní školu Cyrilometodějské gymnázium nevzdává
08.03.2013

Prostějov - Cyrilometodějské gymnázium má podle Cermatu nejlepší maturitní výsledky mezi středními školami ve městě. Paradoxně s tím vyznívá skutečnost, že právě této škole zamítli nedávno radní žádost o zřízení církevní základní školy. Svého záměru se gymnázium ovšem nevzdalo.

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání středních škol, známé pod zkratkou Cermat, hodnotilo střední školy podle výsledků maturitních zkoušek. Špičkou v Prostějově je podle něj Cyrilometodějské gymnázium.

„Moc nás to těší, je to výsledek práce studentů, školy, ale také samotného přístupu rodičů. Když se tyto tři věci dají dohromady, je předpoklad dobrého výsledku," raduje se ředitel gymnázia Jaroslav Fidrmuc. „Musím ale říci, že maturity mapují pouze část znalostí. Jsou i daleko důležitější věci, jako třeba to, aby se studenti dokázali sami ve světě orientovat," dodává ředitel Fidrmuc.

V září přijdeme s žádostí znovu

V souvislosti s dobrým hodnocením školy je poněkud paradoxní, že právě tomuto gymnáziu zamítla radnice před pár dny žádost o zřízení církevní základní školy. Gymnázium se ale svého záměru nevzdává. „Doufám, že toto rozhodnutí je dočasné a že se situace změní," věří ředitel Fidrmuc. K jeho slovům se připojuje i vedoucí centra pro školy olomouckého Arcibiskupství Zdislava Vyvozilová. „O školu budeme bojovat. Připravujeme takové varianty, abychom nemovitost, která nám byla zamítnuta, mohli oželet. V září znovu přijdeme s žádostí o zařazení školy do registru a od dalšího roku bychom chtěli začít s výukou," vyjádřila se za zřizovatele školy.

Demografický pokles

Jako důvod zamítnutí žádosti gymnázia uvedlo vedení města úbytek počtu žáků. „V následujících letech nastane poměrně značný demografický pokles a naplnění městských základních školy bude problematické," argumentovala náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce