Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskBidélec nebo Bydelec? Zmastil to úředník

Bidélec nebo Bydelec? Zmastil to úředník
25.12.2011

Plumlov - Jaký je správný pravopis plumlovského rybníku u křižovatky na Vícov a Soběsuky? Pravda vyšla najevo včera při tradiční vánoční koupeli otužilců. Za dvěma způsoby, které se používají, je chyba člověka. Buď na to nikdo dodnes nepřišel, nebo to nikoho nezajímalo.

Sami organizátoři „ledového" plavání, neboť se ve vodě prodírali rozbitou ledovou krustou, na pozvánkách píší měkké ‚i'. „Pátrali jsme na katastru, i na internetu. Tam je spousta odkazů s oběma možnostmi," uvedl moderátor akce Michal Muchas tím, že na kloub věci nakonec přišli novináři, kteří si udělali vlastní průzkum. Ve starých vojenských mapách je rybník zanesený jako Bidélec, měkké ‚i' používali i plumlovští kronikáři. V 70. letech minulého století zapsal úředník katastrálního úřadu rybník jako Bydelec. Nikdo po něm jeho práci nezkontroloval, a tak na úředních záležtostech už navždy zůstalo ‚y'.

„Možnost, jak uvést věc na správnou míru, existuje. Plumlované mohou sepsat petici nebo podat úředně žádost o oficiální změnu," poznamenal Michal Mucha.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce