Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskBez petard to nejde. Jak nepřijít k úrazu?

Bez petard to nejde. Jak nepřijít k úrazu?
31.12.2013 08:00

Prostějov, Olomoucký kraj – Každoročně lidé způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. Jedná se nejen o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček. Problémy může nadělat nekvalitní, ale také špatně používaná zábavní pyrotechnika.

Problém nastává už na Mikuláše. Lidé se již s předstihem hromadně zásobují nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji. Ve snaze ušetřit nějakou tu korunu kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty, nebo k ní není přibalený leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak je už jen krůček k vážným zraněním a požárům. Velkým problémem, se kterým se hasiči setkávají, je dětská hra s pyrotechnikou. Často vznikají úrazy kvůli tomu, že děti petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží zkoušet.

„Zaznamenali jsme případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Jedna petarda zapadla za zimní bundu a explodovala. Dívka byla popálená na zádech a měla propálený svetr i zimní bundu,“ vzpomenula mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. I letos, deset minut po silvestrovské půlnoci, řešili hasiči na Jesenicku dva případy, kdy pyrotechnika škodila.

„Ve Zlatých Horách vzplál živý plot před domem, v Bernarticích zase pyrotechnika zapálila vzrostlou túji na zahradě rodinného domu. Majitelům vznikla celkem škoda kolem čtrnácti tisíc korun,“ dodala Hacsiková.

Petardy

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic patří do rukou těm, co nejsou podnapilí.

„Stává se, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr,“ zmínila mluvčí hasičů. Podle jejích slov by se lidé měli vyvarovat odpalování pyrotechniky v bytech.

„Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do míst, kde by způsobila požár,“ upřesnila Hacsiková.

Lampiony štěstí

V poslední době se hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se vznese do vzduchu. Po vyhoření padá k zemi.

„Možná někoho napadne lampion pouštět i na Silvestra. Je třeba si ale uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v okolí nesmí být žádné hořlavé předměty. Balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Pouštět se dají pouze na volném prostranství vždy nejméně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně. Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách,“ apelovala mluvčí hasičů.

Nekompromisní statistika

I přes každoroční varování dochází koncem roku k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují k miliónům korun. (kaa)

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu Silvestra a Nového roku

 

2008

2009

2010

2011

2012

2013

31. prosince

16

11

16

16

10

1. ledna

15

17

14

15

21

Ilustrační foto: archiv

 

 

 

 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce