Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAž do věží zval třetí ročník Noci kostelů

Až do věží zval třetí ročník Noci kostelů
03.06.2012

Prostějov - V pátek se již po třetí otevřely svým návštěvníkům kostely v Prostějově i jeho okolí. Lidé měli možnost prohlédnout si místa, kam se jindy nedostanou. My jsme si postupně prošli všechny kostely ve městě a získali poutní pas.  

Poutní pas

V každém kostele bylo k dispozici razítko, které se tisklo do takzvaného „poutního pasu". Ten se vydával zdarma a poutníci, kteří navštívili všechny zdejší kostely mohou pas i s razítky předložit do konce června na Cyrilometodějském gymnáziu. Čeká tam na ně Certifikát poutníka.

S prohlídkou jsme začali v centru...

Kostel Cyrila a Metoděje na Brněnské ulici zaujal prohlídkou své věže. Zájemci se tak mohli dostat až ke zvonům. Poněkud nevkusně působil výhled na panelové domy sídliště Brněnská a Dolní.

Kostel sv. Petra a Pavla přilákal spoustu návštěvníků. V rámci mše vystoupil i prostějovský pěvecký sbor Vlastimila a lidé se opět dozvěděli informace z historie kostela.

V „hlavním" kostele Povýšení svatého Kříže se uskutečnila prohlídka v kostýmech a varhanní koncert. V prostorách rajské zahrady, která ke kostelu patří, ztvárnili studenti Cyrilometodějského gymnázia, v čele s Petrem Tomčiakem, příběh o stvoření světa.

Trochu jiná atmosféra panovala v kostelech jiných církví. V Husově sboru se uskutečnil například divadelní loutkový horor Edgar, v podání Divadla plyšového medvídka, které v prostorách bývalé synagogy nacvičuje. „V Husově sboru jsem měl klaunské představení, naštěstí jsem byl dobře přijat i mezi diváky, dokonce se bavili i dospělí. Požádali mě o klaunské vystoupení, vyhověl jsem jim," řekl Jan Šprynar. 

Sbor Českých bratří lákal na večerní bohoslužbu, nebo promítání fotografií „Ze života evangelického sboru České církve evangelické".

Cesta z města...

Nejprve jsme se vydali do kostela v Krasicích, který nese jméno svatého Josefa. „Kostel se do Noci kostelů zapojil letos po druhé a počet návštěvníků překonal naše očekávání.  Programy v kostelích byly sestaveny tak, aby na sebe navazovaly. V jednom každém kostele je některý program prioritní a kostely to nemají ve stejnou dobu. To proto, aby to lidé stihli ve více svatostáncích. My nabízíme mezi desátou a jedenáctou večerní modlitby matek," vysvětlila Jitka Havlíčková.

Při návštěvě předměstí se nedala minout kaple svaté Anny. Tam se zájemci mohli dozvědět třeba něco její o historii. Nepříliš známá je kaplička u Kolářových sadů, kaple svatých Andělů Strážných. Ani tam nechyběl kulturní program, kde okolo 18. hodiny hráli mladí muzikanti v rámci cyklu: „Mladí hudebníci chválí Boha".

V kostele svatého Bartoloměje ve Vrahovicích jsme měli možnost jít až na věž kostela. Odtud je výhled na Vrahovice, Držovice a krásný západ slunce. Kromě toho se tady uskutečnila i malá výstava bohoslužebných předmětů a projekce plánů a činnosti obou farností.

Co říci závěrem? Navštívit všechny kostely se dalo stihnout do půlnoci, spousta poutníku si na svoji cestu vzala kolo, jiní využili k dopravě  historický kočár z muzea kočárů z Čech pod Kosířem.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce