Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskArchitekti načrtli nové společenské centrum. Budou z jezdeckých kasáren ochozy?

Architekti načrtli nové společenské centrum. Budou z jezdeckých kasáren ochozy?
17.04.2013 11:45

Prostějov – Radnice už dostala návrhy na podobu budoucího Společenského a kulturního centra v areálu bývalých jezdeckých kasáren. Hala má podle odhadů přijít na osmdesát milionů korun.

Architekti už mají jasno, jak by mohlo nové Společenské a kulturní centrum v někdejších jezdeckých kasárnách vypadat. Termín, kdy musela čtveřice architektonických kanceláří předat své návrhy, vypršel v pondělí.

„Příští týden je posoudí rada a potom zastupitelé,“ uvedl v úterý náměstek primátora Zdeněk Fišer. Ujistil přitom, studii si lidé budou moci prohlédnout na webu Prostějova, kde ji město zveřejní.

Co studie nabízí?

Podle vedoucího odboru rozvoje Antonína Zajíčka nebylo zadání nijak obšírné. „Architekti měli představit návrh budovy pro sportovní a společenské akce a také pohled na objemové a urbanistické řešení okolí. Parkovací kapacity, možnosti příjezdu z centra a podobně. Příští týden dostaneme k dispozici také vizualizace a představa tak bude jasnější,“ uvedl Zajíček s tím, že schůzka k jednotlivým návrhům se ještě nekonala.

Radní Zdeněk Fišer zmínil jednu z možných variant budoucího centra. „Existuje návrh využít stávající kasárna ve tvaru písmene u jako ochozy. V prostoru před ním by stála samotná hala. Jiné studie počítají se stavbou na zelené louce a doporučují demolici kasáren,“ nastínil Fišer.

Bez veřejné soutěže

Radní nevyhlásili veřejnou soutěž, ale sami oslovili čtyři architektonické kanceláře. „Zaráží mě, že jsme o tomto kroku nebyli vůbec informováni, přestože se původně mluvilo o architektonické soutěži,“ namítá opoziční zastupitel Aleš Matyášek.

Konšelé se hájí tím, že městská kasa ušetří téměř dva miliony. „Komora architektů, kterou jsme oslovili, nás od veřejné soutěže odradila. Vypsali jsme proto soutěž přímo na studie a jednotlivé kanceláře za ně dostanou padesát tisíc korun,“ reagoval Zdeněk Fišer.

Primátor Miroslav Pišťák připustil, že porada vedení města, která takto postupovala, není podle zákona rozhodčím orgánem. „Pokud to zastupitelům bude silně vadit, mohou nás kárat. Věřím ale, že úspora tolika financí nás omlouvá,“ míní. (kaa)

Areál někdejších jezdeckých kasáren v Prostějově. Foto: D. Sekanina


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce