Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAra ararauna je nejochočitelnějším z papoušků

Ara ararauna je nejochočitelnějším z papoušků
27.01.2016 15:22

Myslíte si, že ZOO Olomouc nechová papoušky? To, že je nevidíte v žádné z voliér neznamená, že by v Olomouci nebyli. Jen pro ně zahrada zatím nemá vhodné expoziční prostory a tak přebývají v jejím zázemí.

„Jedním z našich barevných křiklounů je například ara ararauna. Tento nejznámější a nejčastěji chovaný velký druh arů má vrch těla a ocas modrý, hlavu zelenomodrou, břicho a spodní část ocasu žluté. Nápadná je černá brada a nahá bílá líc s několika řadami černých pírek. Dosahuje délky 86 cm, hmotnosti do 1,3 kg a rozpětí křídel až 90 cm,“ popsala pestrobarevného opeřence mluvčí zahrady Karla Břečková.

Ve volné přírodě se vyskytují v oblasti tropických pralesů Jižní Ameriky od východní Panamy přes jižní Brazílii, Bolívii, Paraguay až po Kolumbii. Hnízdí vysoko v dutinách stromů. Stanoviště kde nocují si pečlivě vybírají.

Žijí v párech nebo malých skupinkách, v pralesích blízko vodních toků, kde požírají jíl kvůli doplnění minerálů a hlavně neutralizaci rostlinných toxinů. Živí se semeny, plody, bobulemi, ořechy, oštipují větvičky a podobně.

Ara ararauna má nejlepší charakterové vlastnosti pro ochočení ze všech arů. Ne každý chovatel mu však dokáže zajistit správné podmínky – dostatečně prostornou a bytelnou voliéru s vytápěným zimovištěm, nebo velkou klec, z níž ho pravidelně vypouští, aby se mohl protáhnout.

„Arové jsou velmi inteligentní ptáci, a pokud jsou chováni jako ochočení papoušci, přilnou k svému majiteli a vyžadují jeho pozornost. Chovatel jim musí zavést pravidelný režim zahrnující ranní krmení, vypouštění z klece a pravidelný přísun čerstvých větví na okus, který je třeba dodržovat. Důležité je vědět i to, že je to úkol dlouhodobý. Papoušci ara se totiž v zajetí dožívají i více než padesáti let,“ dodala mluvčí. (ber)

Ilustrační foto: Zoo Olomouc


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce