Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAmbice statutárního města potvrzeny

Ambice statutárního města potvrzeny
29.06.2011

Prostějov - Naprostá většina zastupitelů dnes odpoledne odsouhlasila, že Prostějov bude žádat o zařazení mezi statutární města. Podporu bude vedení radnice hledat mezi poslanci, senátory, možná i ministry. Pokud se změna uskuteční, budou zastupitelé a radní pobírat ročně o 1 700 000 korun vyšší odměny, další souhrnné náklady na veškeré změny spojené s novým postavením města nejsou prozatím vyčísleny.

Zastupitel Aleš Matyášek se ptal, zda se tvrzení o získání více potenciálních investorů opírá o nějaké konkrétní indicie. „Naše postavení se posílí, parlament uzná náš význam, je to záležitost prestižní a psychologická. Ale zda to bude mít takový efekt, neumím kvantifikovat," odpověděl starosta Miroslav Pišťák.

Mezi výhodami, jaké by zařazení mezi statutární města přineslo, byla jmenována možnost zapojit se do legislativního procesu nebo poradní funkce v záležitostech samosprávy.

Na otázku, jak bude proces probíhat, vysvětlil starosta, že žádost odejde do rukou ministra vnitra, přičemž už nyní je přislíbena podpora ze strany dvou senátorů a zřejmě i tří prostějovských poslanců. To vzápětí potvrdil i Pavel Holík.

Kolik to bude stát?

„Kolik bude stát celý ten kolotoč?" ptal se zastupitel Josef Augustin. „To zatím není přesně vyčísleno, některé náklady se hradí průběžně. Co se týká navýšení odměn pro zastupitele a radní, tam by navýšení činilo ročně kolem 1 700 000 korun," reagoval Pišťák, který hlasování ve prospěch žádosti komentoval slovy: „Zaslouží si pozornost, že jsme se shodli na této důležité věci."

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce