Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAktualizováno: Hlava zločineckého gangu obětním beránkem?

Aktualizováno: Hlava zločineckého gangu obětním beránkem?
30.10.2012

Jsou to pouhé pomluvy, tvrdí Jiří Žouželka

Prostějov - „Cítím se nevinen v celém rozsahu," prohlásil dnes u soudu Jiří Žouželka (na snímku) označovaný za hlavu gangu v případu rozsáhlých krádeží aut, kde byla škoda vyčíslena na nejméně 4,5 milionu korun. Stavěl se do role oběti pomluvy a pozornost přenášel na známého kriminálníka Vlada Rožiče. Podle svých slov by prý mohl být Rožič příčinou strachu zúčastněných osob a tento recidivista je též „jedna ruka" s kriminalistou Michalem Kováčikem (!), jenž krádeže aut vyšetřoval.

Jiří Žouželka (45) i dnes před senátem prostějovského soudu hrál roli obětního beránka, zatímco jeho tři společníci Richard Majer, Robert Fink a Martin Krejčí se k vině už dříve doznali a dokonce významně pomohli rozplést pavučinu této trestné činnosti.

Jiří Žouželka sice nepopíral, že auta převážel takzvaně z bodu A do bodu B, skutečný důvod cesty ale příliš neřešil a zmíněná auta se mu zdála v pořádku. Kradené vozy tak končily v opavském autobazaru, který je vykupoval za zlomek jejich skutečné ceny. „Byla to jiná auta, než je uvedeno v obžalobě, jsem si naprosto jist," rozporoval Žouželka důkazní materiál. „Majer na mě najednou ukazuje prstem. Chápu, že se bojí, a tuším, koho. Ono se totiž ví, že kriminalista Kováčik je jedna ruka s Rožičem. Jsem přesvědčen, že z Rožiče může mít obavy kdokoliv. Pramení to z jeho pověsti." Připustil, že tohoto Chorvata také osobně zná, ale z dřívější doby, kdy mu prý pomohl proniknout s podnikatelskými aktivitami na chorvatský trh.

(Ne)jsou důkazy?

Zatímco státní zastupitelství se v tomto případě významně opírá o zajištěné pachové stopy, jež jednoznačně vedou právě k Žouželkovi, obhajoba tvrdí, že mohou být nastrčené a nic nedokazují. Přitěžují mu také další okolnosti. Byl zadržen při krádeži, od níž se snažil dramatickým způsobem uprchnout, nebo třeba skutečnost, že v garáži pronajaté pod cizím jménem skladoval kradený vůz. „Poté, co byl Žouželka zadržen, se v okolí téměř přestala ztrácet auta," dodal státní zástupce Ivo Černík a navrhl pro hlavu gangu nepodmíněný trest v rozsahu kolem šesti let, zmíněným třem spoluviníkům pak podmínku s odkladem. Na všechny se má vztahovat finanční trest. Žouželkův obhájce naopak žádal úplné zproštění pro nedostatek důkazů.

Verdikt

Jiří Žouželka dostal pětiletý trest ve věznici s ostrahou, ostatní tři vyvázli s podmínkou od dvou do tří let a finančním trestem v řádu desítek tisíc korun. Všichni čtyři pak mají také nahradit několikamilionovou škodu poškozeným lidem. Žouželka se odvolal na místě, Fink a Majer s uděleným trestem souhlasili a vzdali se práva na odvolání, Krejčí si ponechal zákonnou lhůtu.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce