Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAdd: Mlha nad radary visí dál

Add: Mlha nad radary visí dál
07.12.2011

V čem je systém chybný

Prostějov - „Na radnici nemají prostě pravdu a potvrzené rozhodnutí dohledového orgánu ministerstva dopravy mluví jednoznačně proti nim. Systém byl prostě chybný. A byl pod tím podepsán jak starosta, tak tajemník, tak slavný odbor občanských záležitostí i s paní Novákovou. Argumentace nějakými úchyly jezdícími po městě 140 km/hod. rozhodně nemůže být argumentem pro protiprávní jednání úřadu. Excesy byly, jsou a budou, ale já rozhodně nikde nevidím šílence denodenně jezdící po Prostějově 140kilometrovou rychlostí - anebo vy ano? Ať s těmi radary jdou pryč a ať se město skutečně stará o to, co mu přísluší, a nedělá z pokut laciný zdroj podnikání nějakých soukromníků," říká čtenář Roman Zelený. Pokusili jsme se zjistit, jaké výhrady vlastně vrchní státní odborný dozor k systému měl. A vypadá to, že rozhodně nejsou zanedbatelné. Posuďte sami:

Totožnost pachatele neprokázána

Za problematické označilo ministerstvo zejména to, že nikdo spolehlivě neprokázal totožnost řidiče. Pokud se provozovatel vozu odkázal na to, že řídila osoba blízká, ze správního řízení vyvázl bez pokuty, aniž by tato skutečnost byla potvrzena. Pokud se k přestupku provozovatel přiznal, pokutu dostal. Vrchní státní dozor ovšem upozorňoval, že ani v tomto případě nebyla totožnost řidiče spolehlivě potvrzena. Dotyčný totiž mohl například chránit jiného člověka před „vybodováním". „Je nutné spolehlivě zjistit totožnost řidiče. Dokonce ani vlastní přiznání obviněného nezbavuje správní orgán povinnosti v přestupkovém řízení dokazovat," říká zpráva.

Paušální postup

Pokuty také nesmějí být sázeny paušálně bez patřičného zdůvodnění u konkrétního přestupku a zohlednění individuálních okolností. „Nestačí jen rekapitulovat skutkový stav věci," uvádí zpráva ministerstva. „Zcela zjevně dochází k paušalizaci přestupkového řízení a je rezignováno na skutečný zájem o ochranu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu."

Víc než polovina přestupků zastavena - bez odůvodnění

„Z 19 029 přestupků byla víc než polovina - 9 749 - odložena! K odkládání přitom dochází bez opodstatněných důvodů. Za takový důvod rozhodně nemůže být považováno to, že by zjištění pachatele přestupku mohlo být spojeno s určitými obtížemi - například z důvodu tvrzení, že to byla osoba blízká," konstatuje ministerstvo.

Policie a záchranka nejsou stoprocentně osvobozeny

Přestupky týkající se vozidel policie nebo záchranky rovněž nelze bez dalšího zkoumání pokaždé odložit. Podle zákona musí být zjištěno, za jakých okolností k porušení pravidel došlo.

Czech Radar suploval policii

„Záznamový systém byl evidentně provozován soukromoprávním subjektem. Na této skutečnosti nic nezměnila ani následná snaha postupnými úpravami a precizací smluvních dokumentů vyvolat dojem, že systém je pronajat městu Prostějov a obsluhován Městskou policií Prostějov. Dochází ke zcela zjevným závažným porušováním platné právní úpravy. Důkazy byly získány v rozporu se zákonem. Na objednávku města fakticky vykonával dohled nad bezpečností a plynulostí provozu a obstarával důkazní prostředky místo policie soukromoprávní subjekt Czech Radar, na který takovýto výkon veřejné správy nelze přenést," konstatuje vrchní státní odborný dozor.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce