Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskAbsolutní přechod chodců na přechodu? Neexistuje!

Absolutní přechod chodců na přechodu? Neexistuje!
30.11.2017 08:25

Během tří dnů na přechodech pro chodce došlo k trojici střetů chodců s automobily. To je alarmující! Policisté proto apelují na opatrnost a přidávají základní rady týkající se provozu na těchto místech (zdroj: www.ibesip.cz):

„V první řadě se nenechte zmást tvrzením, že chodec má na přechodu pro chodce absolutní přednost. ŽÁDNÉ TAKOVÉ PRAVIDLO NEEXISTUJE! Řidiči vozidel sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec NESMÍ vstupovat do vozovky „bezprostředně" před jedoucí vozidlo. Kinetická energie jedoucího automobilu neumožňuje okamžité zastavení a chodec se tak vystavuje značnému riziku. Také bych rád upozornil na vhodnost doplnění oděvu reflexními prvky i při pohybu po komunikacích osvětlených veřejným osvětlením. Přestože nám to zákon nenařizuje (na rozdíl od neosvětlených komunikací), zvyšujeme tím svou viditelnost a tím snižujeme riziko našeho přehlédnutí řidičem,“ apeluje mluvčí Policie ČR Prostějov František Kořínek. 

Následující rady a doporučení se týkají přechodů pro chodce, nikoli míst určených k přecházení. To jsou místa, která mají usnadnit přecházení, ale žádná zvláštní práva chodcům nedávají. 

Jak správně přecházet vozovku na přechodu pro chodce

 • zastavte se na okraji chodníku před přechodem pro chodce;
 • rozhlédněte se a posuďte hustotu provozu a rychlost vozidel;
 • dejte najevo svou polohou a například mávnutím paží úmysl přejít přes vozovku;
 • navažte oční kontakt s řidičem přibližujícím se k přechodu. Pokud se na vás nedívá, obvykle před přechodem pro chodce nezastaví;
 • jestliže vozidlo před přechodem zastaví nebo je vzdálené více než50 metrův obci a100 metrůmimo obec, vstupte na přechod pro chodce a po pravé straně rychle přejděte;
 • před vstupem do dalšího jízdního pruhu se vždy přesvědčte, že jste přijíždějícími řidiči respektováni a můžete přecházení bezpečně dokončit (pokud si nejste jisti zastavením přijíždějícího vozidla, vyčkejte, ale nesnažte se vrátit nazpět);
 • o tom, že vás řidič vidí a zastaví, se vždy raději přesvědčte i na přechodech pro chodce řízených semafory;
 • pokud jednou vstoupíte na přechod pro chodce, vždy se chovejte předvídatelně a přecházení plynule dokončete. Nikdy náhle neměňte směr chůze a nevracejte se.

Kdy nesmí chodec vstoupit na přechod pro chodce?

 • přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy vybavená modrými majáky, jako jsou hasiči, sanitka nebo policie;
 • bezprostředně před přijíždějící vozidlo;
 • chodec musí dát přednost tramvaji.

 Foto: Policie ČR Prostějov


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce